libvirt 4.3.0 - en to da translation catalogue (269 entries)

en: 
      DESCRIPTION
da: 
      BESKRIVELSE

en: 
      OPTIONS
da: 
      FLAG

en: 
    (Time: %.3f ms)
da: 
    (Tid: %.3f ms)

en:   NAME
da:   NAVN

en: %s: %d: failed to allocate %d bytes
da: %s: %d: kunne ikke allokere %d byte

en: %s: %d: failed to allocate %lu bytes
da: %s: %d: kunne ikke allokere %lu byte

en: (re)connect to hypervisor
da: (gen)tilslut til hypervisor

en: --%s <number>
da: --%s <nummer>

en: --%s <string>
da: --%s <streng>

en: CPU Affinity:
da: CPU-slægtskab:

en: CPU frequency:
da: CPU-frekvens:

en: CPU model:
da: CPU-model:

en: CPU socket(s):
da: CPU-sokkel:

en: CPU time:
da: CPU-tid:

en: CPU(s):
da: CPU(er):

en: Cannot extract running %s hypervisor version
da: Kan ikke hente version ud af kørende %s hypervisor

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
da: Ændr nuværende hukommelsesallokering i gæstedomænet.

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
da: Ændr grænse for maksimal hukommelsesallokering for gæstedomænet.

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
da: Konfigurér et domæne til at blive automatisk startet ved opstart.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
da: Konfigurér et netværk til at blive automatisk startet ved opstart.

en: Connect the virtual serial console for the guest
da: Forbind den virtuelle serielle konsol for gæsten

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
da: Forbind til lokal hypervisor. Dette er en indbygget kommando efter skallen er startet op.

en: Core dump a domain.
da: dump et domæne fra hukommelsen

en: Core(s) per socket:
da: Kerner per sokkel:

en: Create a domain.
da: Opret et domæne.

en: Create a network.
da: Opret et netværk.

en: Define a domain.
da: Definér et domæne.

en: Display the system version information.
da: Vis informationen om systemversion

en: Domain %s created from %s
da: Domæne %s oprettet fra %s

en: Domain %s defined from %s
da: Domæne %s defineret fra %s

en: Domain %s destroyed
da: Domæne %s ødelagt

en: Domain %s has been undefined
da: Domæne %s er blevet afdefineret

en: Domain %s is being rebooted
da: Domæne %s er ved at blive genstartet

en: Domain %s is being shutdown
da: Domæne %s er ved at blive lukket ned

en: Domain %s marked as autostarted
da: Domæne %s mærket som automatisk startet

en: Domain %s resumed
da: Domæne %s fortsat

en: Domain %s started
da: Domæne %s startede

en: Domain %s suspended
da: Domæne %s suspenderet

en: Domain %s unmarked as autostarted
da: Domæne %s fravalgt som automatisk startet

en: Domain is already active
da: Domænet er allerede aktivt

en: Domain is already running
da: Domænet kører allerede

en: Domain restored from %s
da: Domæne genetableret fra %s

en: Failed to core dump domain %s to %s
da: Kunne ikke udskrive domæne %s fra hukommelsen til %s

en: Failed to create domain from %s
da: Kunne ikke oprette domæne fra %s

en: Failed to create network from %s
da: Kunne ikke oprette netværk fra %s

en: Failed to define domain from %s
da: Kunne ikke definere domæne fra %s

en: Failed to define network from %s
da: Kunne ikke definere netværk fra %s

en: Failed to destroy domain %s
da: Kunne ikke ødelægge domæne %s

en: Failed to destroy network %s
da: Kunne ikke ødelægge netværk %s

en: Failed to list active domains
da: Kunne ikke liste aktive domæner

en: Failed to list active networks
da: Kunne ikke liste aktive netværker

en: Failed to list inactive domains
da: Kunne ikke liste inaktive domæner

en: Failed to list inactive networks
da: Kunne ikke liste inaktive netværker

en: Failed to mark domain %s as autostarted
da: Kunne ikke markere domæne %s som automatisk startet

en: Failed to reboot domain %s
da: Kunne ikke genstarte domæne %s

en: Failed to restore domain from %s
da: Kunne ikke genetablere domæne fra %s

en: Failed to resume domain %s
da: Kunne ikke fortsætte domæne %s

en: Failed to save domain %s to %s
da: Kunne ikke gemme domæne %s til %s

en: Failed to shutdown domain %s
da: Kunne ikke lukke domæne %s ned

en: Failed to start domain %s
da: Kunne ikke starte domæne %s

en: Failed to start network %s
da: Kunne ikke starte netværk %s

en: Failed to suspend domain %s
da: Kunne ikke suspendere domæne %s

en: Failed to undefine domain %s
da: Kunne ikke afdefinere domæne %s

en: Failed to undefine network %s
da: Kunne ikke afdefinere netværk %s

en: Failed to unmark domain %s as autostarted
da: Kunne ikke fravælge domæne %s som automatisk startet

en: GET operation failed
da: GET-operation mislykkedes

en: GET operation failed: %s
da: GET-operation mislykkedes: %s

en: Max memory:
da: Max hukommelse:

en: Memory size:
da: Hukommelsesstørrelse:

en: NUMA cell(s):
da: NUMA-celler:

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Network %s created from %s
da: Netværk %s oprettet fra %s

en: Network %s defined from %s
da: Netværk %s defineret fra %s

en: Network %s destroyed
da: Netværk %s ødelagt

en: Network %s has been undefined
da: Netværk %s er blevet afdefineret

en: Network %s marked as autostarted
da: netværk %s mærket som automatisk startet

en: Network %s started
da: Netværk %s startede

en: Network %s unmarked as autostarted
da: netværk %s fravalgt som automatisk startet

en: No error message provided
da: Ingen fejlmeddelelse givet

en: OS Type:
da: OS-type:

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
da: Udskriv IP-adressen og portnummer for VNC-skærmen.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
da: Udskriv domæneinformationen som et XML-dump til stdout.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
da: Udskriv netværksinformationen som et XML-dump til stdout.

en: POST operation failed
da: POST-operation mislykkedes

en: POST operation failed: %s
da: POST-operation mislykkedes: %s

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
da: Fastsæt domæne VCPU'er til værters fysiske CPU'er.

en: Restore a domain.
da: genetablér et domæne.

en: Resume a previously suspended domain.
da: Fortsæt et tidligere suspenderet domæne.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
da: Returnerer basal information om domænets virtuelle CPU'er.

en: Returns basic information about the domain.
da: Returnerer basal information om domænet.

en: Returns basic information about the node.
da: Returnerer basal information om knuden.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
da: returnerer hypervisor/drivers faciliteter

en: Returns list of domains.
da: Returnerer liste af domæner

en: Returns list of networks.
da: Returnerer liste af netværker

en: Run a reboot command in the target domain.
da: Kør en gentartskommando i måldomænet.

en: Run shutdown in the target domain.
da: Kør nedlukning i måldomænet.

en: Running hypervisor: %s %d.%d.%d
da: Kører hypervisor: %s %d.%d.%d

en: Start a network.
da: Starte et netværk.

en: State
da: Tilstand

en: State:
da: Tilstand:

en: Suspend a running domain.
da: Suspendér et kørende domæne.

en: Thread(s) per core:
da: Tråde per kerne:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
da: Skriv: 'help' for hjælp med kommandoer
           'quit' for at afslutte

en: Used memory:
da: Brugt hukommelse:

en: Using API: %s %d.%d.%d
da: Bruger API: %s %d.%d.%d

en: Welcome to %s, the virtualization interactive terminal.
da: Velkommen til %s, den interaktive terminal for virtualisering.

en: active
da: aktiv

en: autostart a domain
da: start et domæne automatisk

en: autostart a network
da: autostart et netværk

en: cannot parse vbd filename, missing driver name
da: Kan ikke fortolke vbd-filnavn, mangler drivernavn

en: cannot parse vbd filename, missing driver type
da: Kan ikke fortolke vbd-filnavn, mangler drivertype

en: capabilities
da: faciliteter

en: change maximum memory limit
da: ændr grænse for maksimal hukommelse

en: change memory allocation
da: ændr hukommelsesallokering

en: change number of virtual CPUs
da: ændr antal virtuelle CPU'er

en: command '%s' doesn't support option --%s
da: kommandoen '%s' understøtter ikke flaget --%s

en: command '%s' requires --%s option
da: kommando '%s' kræver flaget --%s

en: command '%s' requires <%s> option
da: kommando '%s' kræver flaget <%s>

en: configuration file syntax error
da: syntaksfejl i konfigurationsfilen

en: configuration file syntax error: %s
da: syntaksfejl i konfigurationsfilen: %s

en: connect to the guest console
da: forbind til gæstekonsol

en: convert a domain id or UUID to domain name
da: konvertér et domæne-id eller UUID til domænenavn

en: convert a domain name or UUID to domain id
da: konvertér et domænenavn eller UUID til et domæne-id

en: convert a domain name or id to domain UUID
da: konvertér et domænenavn eller id til domæne-UUID

en: convert a network UUID to network name
da: konvertér et netværks UUID til netværksnavn

en: convert a network name to network UUID
da: konvertér et netværksnavn eller id til netværks-UUID

en: could not connect to Xen Store
da: kunne ikke forbinde til Xen Store

en: could not connect to Xen Store %s
da: kunne ikke forbinde til Xen Store %s

en: could not use Xen hypervisor entry
da: kunne ikke bruge indgangen for Xens hypervisor

en: could not use Xen hypervisor entry %s
da: kunne ikke bruge indgangen for Xens hypervisor %s<

en: crashed
da: brudt ned

en: create a domain from an XML file
da: opret et domæne fra en XML-fil

en: create a network from an XML file
da: opret et netværk fra en XML-fil

en: define (but don't start) a domain from an XML file
da: definér (men start ikke) et domæne fra en XML-fil

en: disable autostarting
da: deaktivér automatisk start

en: domain %s exists already
da: domæne %s findes allerede

en: domain id or name
da: domænenavn eller uuid

en: domain id or uuid
da: domænenavn eller uuid

en: domain information
da: domæneinformation

en: domain information in XML
da: domæneinformation i XML

en: domain information incomplete, missing kernel & bootloader
da: domæneinformation ukomplet, mangler kerne & opstartsindlæser

en: domain information incomplete, missing name
da: domæneinformation ukomplet, mangler navn

en: domain information incomplete, vbd has no dev
da: domæneinformation ukomplet, vbd har ingen dev

en: domain information incomplete, vbd has no src
da: domæneinformation ukomplet, vbd har ingen src

en: domain name or uuid
da: domænenavn eller uuid

en: domain state
da: domænetilstand

en: dump the core of a domain to a file for analysis
da: dump et domæne fra hukommelsen til en fil for analyse

en: error
da: fejl

en: error:
da: fejl:

en: expected syntax: --%s <%s>
da: forventet syntaks: --%s <%s>

en: expecting a name
da: forventer et navn

en: expecting a separator
da: forventer en separator

en: expecting a separator in list
da: forventer en separator i listen

en: expecting a value
da: forventer en værdi

en: expecting an assignment
da: forventer en tildeling

en: failed to connect to the hypervisor
da: kunne ikke forbinde til hypervisor

en: failed to get capabilities
da: kunne ikke få fat på faciliteter

en: failed to get domain '%s'
da: kunne ikke hente domæne '%s'

en: failed to get domain UUID
da: kunne ikke hente domæne-UUID

en: failed to get hypervisor type
da: kunne ikke hente type på hypervisor

en: failed to get network '%s'
da: kunne ikke hente netværk '%s'

en: failed to get network UUID
da: kunne ikke hente netværks-UUID

en: failed to get node information
da: kunne ikke få knudeinformation

en: failed to get the hypervisor version
da: kunne ikke hente version af hypervisor

en: failed to get the library version
da: kunne ikke hente biblioteksversion

en: failed to mark network %s as autostarted
da: Kunne ikke markere netværk %s som automatisk startet

en: failed to open %s for reading
da: kunne ikke åbne %s for læsning

en: failed to open configuration file for reading
da: kunne ikke åbne konfigurationsfilen for læsning

en: failed to open file
da: kunne ikke åbne fil

en: failed to parse configuration file
da: kunne ikke analysere konfigurationsfilen

en: failed to parse configuration file %s
da: kunne ikke analysere konfigurationsfilen %s

en: failed to read configuration file
da: kunne ikke læse konfigurationsfilen

en: failed to read configuration file %s
da: kunne ikke læse konfigurationsfilen %s

en: failed to save content
da: kunne ikke gemme indhold

en: failed to serialize S-Expr
da: kunne ikke serialisere S-Expr

en: failed to serialize S-Expr: %s
da: kunne ikke serialisere S-Expr: %s

en: failed to unmark network %s as autostarted
da: Kunne ikke fravælge netværk %s som automatisk startet

en: failed to write configuration file
da: kunne ikke skrive konfigurationsfilen

en: failed to write configuration file: %s
da: kunne ikke skrive konfigurationsfilen: %s

en: file containing an XML domain description
da: fil som indeholder en XML-domænebeskrivelse

en: file containing an XML network description
da: fil som indeholder XML-netværksbeskrivelse

en: getting time of day
da: henter tid på døgnet

en: got unknown HTTP error code %d
da: fik ukendt HTTP-fejlkode %d

en: gracefully shutdown a domain
da: luk et domæne pænt ned

en: hypervisor connection URI
da: forbindelses-URI for hypervisor

en: in shutdown
da: lukker ned

en: inactive
da: inaktiv

en: internal error
da: intern fejl

en: invalid connection pointer in
da: ugyldig forbindelsespeger i

en: invalid connection pointer in %s
da: ugyldig forbindelsespeger i %s

en: invalid domain pointer in
da: ugyldig domænepeger i

en: invalid domain pointer in %s
da: ugyldig domænepeger i %s

en: invalid network pointer in
da: ugyldig netværkspeger i

en: invalid network pointer in %s
da: ugyldig netværkspeger i %s

en: library call %s failed, possibly not supported
da: bibliotekskald %s mislykkedes, understøttes nok ikke

en: library call failed, possibly not supported
da: bibliotekskald mislykkedes, understøttes nok ikke

en: list domains
da: vis domæner

en: list inactive & active domains
da: vis inaktive og aktive domæner

en: list inactive & active networks
da: vis inaktive og aktive netværker

en: list inactive domains
da: vis inaktive domæner

en: list inactive networks
da: vis inaktive netværker

en: list networks
da: list netværker

en: missing "
da: mangler "

en: missing devices information
da: mangler enhedsinformation

en: missing devices information for %s
da: mangler enhedsinformation for %s

en: missing kernel information
da: mangler kerneinformation

en: missing operating system information
da: mangler operativsysteminformation

en: missing operating system information for %s
da: mangler operativsysteminformation for %s

en: missing root device information
da: mangler rodenhedsinformation

en: missing root device information in %s
da: mangler rodenhedsinformation i %s

en: missing source information for device
da: mangler kildeinformation for enhed

en: missing source information for device %s
da: mangler kildeinformation for enhed %s

en: missing target information for device
da: mangler målinformation for enhed

en: missing target information for device %s
da: mangler målinformation for enhed %s

en: name of the inactive domain
da: navn for det inaktive domæne

en: network %s exists already
da: netværk %s findes allerede

en: network information in XML
da: netværksinformation i XML

en: network name
da: netværksnavn

en: network name or uuid
da: netværksnavn eller uuid

en: network uuid
da: netværks uuid

en: no autostart
da: ingen autostart

en: no limit
da: ingen grænse

en: no state
da: ingen tilstand

en: no valid connection
da: ingen gyldig forbindelse

en: node information
da: knudeinformation

en: number
da: nummer

en: number of virtual CPUs
da: antal virtuelle CPU:er

en: offline
da: ikke tilsluttet

en: operation failed
da: operation mislykkedes

en: operation failed: %s
da: operation mislykkedes: %s

en: operation forbidden for read only access
da: operation ikke tilladt ved skrivebeskyttet adgang

en: out of memory
da: ikke mere hukommelse

en: parser error
da: fortolkningsfejl

en: paused
da: stoppet

en: print help
da: udskriv hjælp

en: quit this interactive terminal
da: afslut denne interaktive terminal

en: read-only connection
da: forbindelse skrivebeskyttet

en: reboot a domain
da: genstart et domæne

en: restore a domain from a saved state in a file
da: genetablér et domæne fra et gemt tilstand i en fil

en: resume a domain
da: fortsæt et domæne

en: running
da: kører

en: save a domain state to a file
da: gem en domænetilstand på en fil

en: show version
da: vis version

en: shut off
da: nedlukket

en: start a (previously defined) inactive domain
da: start et (tidligere defineret) inaktivt domæne

en: start a (previously defined) inactive network
da: start et (tidligere defineret) inaktivt netværk

en: string
da: streng

en: suspend a domain
da: suspendér et domæne

en: system call error
da: fejl ved systemkald

en: the state to restore
da: tilstanden som skal genetableres

en: this domain exists already
da: dette domæne findes allerede

en: this network exists already
da: dette netværk findes allerede

en: too many drivers registered
da: for mange drivrutiner registrerede

en: too many drivers registered in %s
da: for mange drivrutiner registrerede i %s

en: unexpected data '%s'
da: uventet data '%s'

en: unknown OS type
da: ukendt OS-type

en: unknown OS type %s
da: ukendt OS-type %s

en: unknown command: '%s'
da: ukendt kommando: '%s'

en: unknown host
da: ukendt vært

en: unknown host %s
da: ukendt vært %s

en: unsupported option '-%c'. See --help.
da: flaget '-%c' understøttes ikke. Se --help.

en: unterminated number
da: uafsluttet nummer

en: unterminated string
da: uafsluttet streng

en: vcpu number
da: vcpu-nummer

en: vnc display
da: vnc-skærm

en: warning
da: advarsel

en: where to dump the core
da: hvor dump fra hukommelsen skal gemmes

en: where to save the data
da: hvor data skal gemmes
