webkit HEAD - en to id translation catalogue (497 entries)

en: %1$d days %2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
id: %1$d hari %2$d jam %3$d menit %4$d detik

en: %1$d hours %2$d minutes %3$d seconds
id: %1$d jam %2$d menit %3$d detik

en: %1$d minutes %2$d seconds
id: %1$d menit %2$d detik

en: %1$d seconds
id: %1$d detik

en: %d files
id: %d berkas

en: %s %d×%d pixels
id: %s %d×%d piksel

en: %s WebCrypto Master Key
id: Kunci Induk WebCrypto %s

en: <filename> %d×%d pixels
id: <filename> %d×%d piksel

en: Allow Overwrite
id: Izinkan Menimpa

en: Allow file access from file URLs
id: Izinkan akses berkas dari URL berkas

en: Allow modal dialogs
id: Izinkan dialog modal

en: Are you sure you want to leave this page?
id: Anda yakin ingin meninggalkan halaman ini?

en: Authentication Required
id: Diperlukan Otentikasi

en: Authentication required by %s:%i
id: Otentikasi diperlukan oleh %s:%i

en: Auto (Recommended)
id: Otomatis (Disarankan)

en: Auto load images
id: Otomatis muat citra

en: Base Cache Directory
id: Direktori Singgahan Dasar

en: Base Data Directory
id: Direktori Data Basis

en: Body
id: Tubuh

en: Cancel
id: Batal

en: Check Spelling While _Typing
id: Periksa Ejaan Ketika Menge_tik

en: Check _Grammar With Spelling
id: Periksa Tata _Bahasa Bersama Dengan Ejaan

en: Choose File
id: Pilih Berkas

en: Choose Files
id: Pilih Berkas

en: Clear Recent Searches
id: Bersihkan Pencarian Terkini

en: Click to Exit Full Screen
id: Klik untuk Keluar Mode Layar Penuh

en: Click to restart
id: Klik untuk start ulang

en: Content Length
id: Panjang Isi

en: Content with specified MIME type can’t be shown
id: Konten dengan tipe MIME tersebut tak dapat ditampilkan

en: Context
id: Konteks

en: Controls
id: Kontrol

en: Cop_y Audio Link Location
id: Salin Lokasi T_aut Suara

en: Cop_y Image
id: Sal_in Gambar

en: Cop_y Video Link Location
id: Salin Lokasi T_aut Video

en: Copy Audio Address
id: Salin Alamat Audio

en: Copy Image _Address
id: Salin _Alamat Gambar

en: Copy Link
id: Salin Tautan

en: Copy Link Loc_ation
id: Salin Lokasi T_aut

en: Copy Video Address
id: Salin Alamat Video

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Current RGBA color
id: Warna RGBA kini

en: Cursive font family
id: Keluarga fonta kursif

en: Day label in date picker
id: Label hari dalam penitik tanggal

en: Default charset
id: Gugus karakter baku

en: Default font family
id: Keluarga fonta baku

en: Default font size
id: Ukuran fonta baku

en: Default monospace font size
id: Ukuran baku fonta monospace

en: Destination
id: Tujuan

en: Details
id: Rincian

en: Determines the current progress of the download
id: Menyatakan tingkat kemajuan pengunduhan

en: Disk Cache Directory
id: Direktori Singgahan Disk

en: Download Image
id: Unduh Citra

en: Download _Audio
id: Unduh _Audio

en: Download _Video
id: Unduh _Video

en: Draw compositing indicators
id: Gambar indikator pengomposisian

en: Editable
id: Dapat diedit

en: Enable Caret Browsing
id: Aktifkan Perambanan Caret

en: Enable DNS prefetching
id: Fungsikan pratarik DNS

en: Enable EncryptedMedia
id: Fungsikan EncryptedMedia

en: Enable Fullscreen
id: Fungsikan Layar Penuh

en: Enable HTML5 database
id: Fungsikan basis data HTML5

en: Enable HTML5 local storage
id: Fungsikan penyimpanan lokal HTML5

en: Enable Java
id: Fungsikan Java

en: Enable JavaScript
id: Aktifkan JavaScript

en: Enable JavaScript.
id: Fungsikan JavaScript.

en: Enable MediaSource
id: Fungsikan MediaSource

en: Enable MediaStream
id: Fungsikan MediaStream

en: Enable Site Specific Quirks
id: Aktifkan Perilaku Khusus Situs

en: Enable Spatial Navigation
id: Aktifkan Navigasi Spasial

en: Enable WebAudio
id: Fungsikan WebAudio

en: Enable WebGL
id: Fungsikan WebGL

en: Enable XSS auditor
id: Fungsikan auditor XSS

en: Enable accelerated 2D canvas
id: Fungsikan kanvas 2D terakselerasi

en: Enable developer extras
id: Fungsikan ekstra pengembang

en: Enable embedded plugin objects.
id: Aktifkan objek pengaya tertempel.

en: Enable hyperlink auditing
id: Fungsikan audit taut luar.

en: Enable offline web application cache
id: Aktifkan singgahan aplikasi web luring

en: Enable page cache
id: Aktifkan singgahan halaman

en: Enable plugins
id: Fungsikan pengaya

en: Enable private browsing
id: Fungsikan meramban pribadi

en: Enable resizable text areas
id: Fungsikan area teks yang dapat diubah ukuran

en: Enable smooth scrolling
id: Fungsikan gulir mulus

en: Enable tabs to links
id: Fungsikan tab ke tautan

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
id: Aktifkan pengakalan kompatibilitas spesifik situs

en: Enter Full Screen
id: Masuk Mode Layar Penuh

en: Enter a URL
id: Masukkan URL

en: Enter a number
id: Masukkan suatu angka

en: Enter a valid value
id: Masukkan suatu nilai yang valid

en: Enter an email address
id: Masukkan alamat surel

en: Estimated Progress
id: Estimasi Kemajuan

en: Fantasy font family
id: Keluarga fonta fantasi

en: Favicons database not initialized yet
id: Basis data favicon belum diinisialisasi

en: File does not exist
id: Berkas tak ada

en: Fill out this field
id: Isi penuh ruas ini

en: Frame load interrupted
id: Pemuatan bingkai terputus

en: Frame name
id: Nama bingkai

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Geometry
id: Geometri

en: HTML content
id: Isi HTML

en: HTTP Headers
id: Header HTTP

en: Hardware Acceleration Policy
id: Kebijakan Akselerasi Perangkat Keras

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Hide Controls
id: Sembunyikan Kendali

en: Identifier
id: Identifair

en: Ignore _Grammar
id: Abaikan Tata _Bahasa

en: Image URI
id: URI Gambar

en: IndexedDB Directory
id: Direktori IndexedDB

en: Input _Methods
id: _Metoda Masukan

en: Inspect _Element
id: Periksa _Elemen

en: Inspected URI
id: URI yang diperiksa

en: Invalid page range
id: Kisaran halaman tak valid

en: Invalid value
id: Nilai yang tidak valid

en: Is Loading
id: Sedang Memuat

en: Is for audio device
id: Untuk peranti audio

en: Is for video device
id: Untuk peranti video

en: JavaScript can access clipboard
id: JavaScript dapat mengakses papan klip

en: JavaScript can open windows automatically
id: JavaScript dapat otomatis membuka jendela

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
id: Pengaya yang Diblokir

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
id: Pengaya yang Diblokir

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
id: Pengaya yang Tak Didukung

en: Leave Page
id: Tinggalkan Halaman

en: Left to Right
id: Kiri ke Kanan

en: Link Label
id: Label tautan

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: Link URI
id: URI Taut

en: Live Broadcast
id: Siaran Langsung

en: Load icons ignoring image load setting
id: Muat ikon mengabaikan setelah pemuatan citra

en: Load images automatically.
id: Muat gambar secara otomatis.

en: Load request cancelled
id: Permintaan memuat dibatalkan

en: Loading…
id: Memuat…

en: Local Storage Directory
id: Direktori Penyimpanan Lokal

en: Local documents on your computer
id: Dokumen lokal pada komputer Anda

en: Local files
id: Berkas lokal

en: Locationbar Visible
id: Bilah Lokasi Tampak

en: Look Up “%s”
id: Lihat "%s"

en: Look Up “<selection>”
id: Lihat "<selection>"

en: Loop
id: Pengulangan

en: MIME Type
id: Jenis MIME

en: MIME types
id: Tipe MIME

en: MIME types filter
id: Penyaring tipe MIME

en: Match the requested format
id: Cocok dengan format yang diminta

en: Maximum matches count
id: Cacah cocok maksimum

en: Media URI
id: URI Media

en: Media playback allows inline
id: Pemutaran media mengijinkan inline

en: Media playback requires user gesture
id: Pemutaran media memerlukan gestur pengguna

[ctx: Menu item label for a text track that has no other name]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

[ctx: Menu item label for an audio track that has no other name]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Menubar Visible
id: Bilah Menu Tampak

en: Minimum font size
id: Ukuran fonta minimum

en: Missing Plug-in
id: Kehilangan Plug-in

en: Monospace font family
id: Keluarga fonta lebar seragam (monospace)

en: Month label in date picker
id: Label bulan dalam penitik tanggal

en: Mouse button
id: Tombol tetikus

en: Mouse event modifiers
id: Pengubah kejadian tetikus

en: Navigation URI request
id: Permintaan URI navigasi

en: Navigation action
id: Aksi navigasi

en: Navigation type
id: Tipe navigasi

en: No Guesses Found
id: Tebakan Tak Ditemukan

en: No recent searches
id: Tak ada pencarian terkini

en: Node
id: Simpul

en: Not allowed to use restricted network port
id: Tak diijinkan memakai port jaringan yang dibatasi

en: Off
id: Mati

en: Offline Web Application Cache Directory
id: Direktori Singgahan Aplikasi Web Luring

en: Open Link in New _Window
id: Buka Taut di _Jendela Baru

en: Open _Audio in New Window
id: Buka Suar_a pada Jendela Baru

en: Open _Frame in New Window
id: Buka _Frame di Jendela Baru

en: Open _Image in New Window
id: Buka Gambar d_i Jendela Baru

en: Open _Video in New Window
id: Buka _Video pada Jendela Baru

en: Operation was cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: Page %s does not have a favicon
id: Halaman %s tidak memiliki suatu favicon

en: Page Setup
id: Pengaturan Halaman

en: Paragraph Direction
id: Arah Paragraf

en: Pictograph font family
id: Keluarga fonta piktograf

en: Play movie in fullscreen mode
id: Mainkan film pada mode layar penuh

en: Plug-in Failure
id: Kegagalan Plug-in

en: Print Backgrounds
id: Cetak Latar

en: Print Settings
id: Tatanan Pencetakan

en: Printer not found
id: Pencetak tak ditemukan

en: Recent Searches
id: Pencarian Terkini

en: Related WebView
id: WebView Terkait

en: Resizable
id: Dapat diubah ukurannya

en: Resource Load Statistics Directory
id: Direktori Statistik Beban Sumber Daya

en: Response
id: Respon

en: Response URI request
id: Permintaan URI respon

en: Right to Left
id: Kanan ke Kiri

en: Sa_ve Image As
id: Sim_pan Gambar Sebagai

en: Sans-serif font family
id: Keluarga fonta sans-serif

en: Scrollbars Visible
id: Bilah Gulir Tampak

en: Search
id: Cari

en: Search Options
id: Opsi Pencarian

en: Search options to be used in the search operation
id: Opsi pencarian yang akan dipakai dalam operasi pencarian

en: Search text
id: Teks pencarian

en: Select Color
id: Pilih Warna

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Select Files
id: Pilih Berkas

en: Select _All
id: Pilih semu_a

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Select an item in the list
id: Pilih suatu butir dalam daftar

en: Select multiple files
id: Pilih beberapa berkas

en: Select one of these options
id: Pilih satu dari beberapa opsi ini

en: Select this checkbox
id: Pilih kotak centang ini

en: Selected files
id: Berkas yang dipilih

en: Selection Direction
id: Arah Pilihan

en: Serif font family
id: Keluarga fonta serif

en: Show Controls
id: Tampilkan Kendali

en: Show in blocked plug-in
id: Tampilkan dalam pengaya yang diblokir

en: Snapshotted Plug-In
id: Pengaya yang Di-snapshot

en: Speak
id: Bicara

en: Spelling and _Grammar
id: Ejaan dan Tata _Bahasa

en: Status Code
id: Kode Status

en: Statusbar Visible
id: Bilah Status Tampak

en: Stay on Page
id: Tetap pada Halaman

en: Submit
id: Kirim

en: Subtitles
id: Subtitel

en: Suggested Filename
id: Nama Berkas Yang Disarankan

en: Switch Video to _Fullscreen
id: Tukar Video ke Mode Layar _Penuh

en: Tag
id: Tanda

en: Text to search for in the view
id: Teks yang akan dicari dalam tilikan

en: The MIME type of the response
id: Tipe MIME respon

en: The The HTTP headers of the response
id: Header HTTP dari respon

en: The URI for which the response was made.
id: URI untuk mana respon dibuat.

en: The URI request that is associated with this navigation
id: Permintaan URI yang terkait dengan navigasi ini

en: The URI request that is associated with this policy decision
id: Permintaan URI yang terkait dengan keputusan kebijakan ini

en: The URI response that is associated with this policy decision
id: Respon URI yang terkait dengan keputusan kebijakan ini

en: The URI that is currently being inspected
id: URI yang kini sedang diperiksa

en: The URI to which the request will be made.
id: URI kemana permintaan akan dibuat.

en: The URL can’t be shown
id: URL tak dapat ditampilkan

en: The URL was blocked by a content blocker
id: URL diblokir oleh pemblokir kontek

en: The URL was blocked by a content filter
id: URL terblokir oleh suatu penyarin konten

en: The WebKitDOMNode
id: WebKitDOMNode

en: The WebKitNavigationAction triggering this decision
id: WebKitNavigationAction yang memicu keputusan ini

en: The WebKitSettings of the view
id: WebKitSettings untuk tilikan

en: The WebView associated with this find controller
id: WebView yang terkait dengan pengendali cari ini

en: The automation session identifier
id: Identifier sesi otomasi

en: The backend for the web view
id: Backend untuk tilikan web

en: The base directory for Website cache
id: Direktori basis untuk singgahan Situs web

en: The base directory for Website data
id: Direktori basis untuk data Situs web

en: The body for the notification
id: Tubuh pemberitahuan

en: The current RGBA color for the request
id: Warna RGBA kini untuk permintaan

en: The current active URI of the resource
id: URI aktif saat ini dari sumber daya

en: The current active URI of the web page
id: URI aktif saat ini dari laman web

en: The default font size used to display monospace text.
id: Ukuran fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks lebar-seragam.

en: The default font size used to display text.
id: Ukuran fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: The directory where IndexedDB databases will be stored
id: Direktori tempat basis data IndexedDB akan disimpan

en: The directory where WebSQL databases will be stored
id: Direktori tempat basis data WebSQL akan disimpan

en: The directory where resource load statistics will be stored
id: Direktori tempat statistik beban sumber daya akan disimpan

en: The expected content length of the response.
id: Panjang konten respon yang diharapkan.

en: The filter currently associated with the request
id: Penyaring yang kini terkait dengan permintaan

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang tidak menyatakan suatu fonta.

en: The font family used as the default for content using cursive font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta kursif.

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta fantasi.

en: The font family used as the default for content using monospace font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta monospace.

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta piktograf.

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta sans-serif.

en: The font family used as the default for content using serif font.
id: Keluarga fonta yang dipakai sebagai yang baku untuk konten yang memakai fonta serif.

en: The image URI
id: URI citra

en: The link URI
id: URI tautan

en: The link label
id: Label tautan

en: The link title
id: Judul tautan

en: The list of MIME types associated with the request
id: Daftar tipe MIME yang terkait dengan permintaan

en: The list of selected files associated with the request
id: Daftar berkas yang dipilih terkat dengan permintaan

en: The local URI to where the download will be saved
id: URI lokal tempat tujuan penyimpanan unduh

en: The maximum number of matches in a given text to report
id: Banyaknya kecocokan maksimum dalam suatu teks yang diberikan untuk dilaporkan

en: The media URI
id: URI media

en: The minimum font size used to display text.
id: Ukuran fonta minimum yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: The modifiers active if this decision was triggered by a mouse event
id: Modifier yang aktif bila keputusan ini dipicu oleh suatu kejadian tetikus

en: The mouse button used if this decision was triggered by a mouse event
id: Tombol tetikus yang dipakai bila keputusan ini dipicu oleh suatu kejadian tetikus

en: The name of the new frame this navigation action targets
id: Nama bingkai baru yang menjadi target aksi navigasi ini

en: The response of the download
id: Respon dari pengunduhan

en: The response of the resource
id: Respon sumber daya

en: The size and position of the window on the screen.
id: Ukuran dan posisi jendela pada layar.

en: The status code of the response as returned by the server.
id: Kode status dari respon yang dikembalikan oleh server.

en: The suggested filename for the URI response
id: Nama berkas yang disarankan untuk respon URI

en: The tag identifier for the notification
id: Identifier tag notifikasi

en: The title for the notification
id: Judul pemberitahuan

en: The type of navigation triggering this decision
id: Tipe navigasi yang memicu keputusan ini

en: The unique id for the notification
id: ID unik untuk pemberitahuan

en: The user agent string
id: String user agent

en: The web context for the view
id: Konteks web untuk tilikan

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
id: Ini adalah indeks yang dapat dicari. Masukkan kata kunci pencarian:

en: Title
id: Judul

en: Toggle Media _Loop Playback
id: Jungkitkan Pengu_langan Memutar Media

en: Toolbar Visible
id: Bilah Alat Tampak

en: Typing Attributes
id: Atribut Pengetikan

en: URI response
id: Respon URI

en: URL field
id: ruas URL

en: Unacceptable TLS certificate
id: Sertifikat TLS tak dapat diterima

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
id: Rata Kiri

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
id: Rata Kanan

[ctx: Undo action name]
en: Bold
id: Tebal

[ctx: Undo action name]
en: Center
id: Tengah

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
id: Ubah Atribut

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
id: Buat Tautan

[ctx: Undo action name]
en: Cut
id: Potong

[ctx: Undo action name]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: Undo action name]
en: Drag
id: Seret

[ctx: Undo action name]
en: Formatting
id: Pemformatan

[ctx: Undo action name]
en: Indent
id: Indentasi

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
id: Sisipkan Daftar

[ctx: Undo action name]
en: Justify
id: Diratakan

[ctx: Undo action name]
en: Loosen Kerning
id: Longgarkan Kerning

[ctx: Undo action name]
en: Lower Baseline
id: Turunkan Garis Dasar

[ctx: Undo action name]
en: Outline
id: Kerangka

[ctx: Undo action name]
en: Paste
id: Tempel

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
id: Tempel Fonta

[ctx: Undo action name]
en: Paste Ruler
id: Tempel Penggaris

[ctx: Undo action name]
en: Raise Baseline
id: Naikkan Garis Dasar

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
id: Tentukan Warna Latar

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
id: Setel Warna

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
id: Atur Fonta

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
id: Atur Arah Menulis

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
id: Subskrip

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
id: Superskrip

[ctx: Undo action name]
en: Tighten Kerning
id: Rapatkan Kerning

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Kerning
id: Matikan Kerning

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Ligatures
id: Matikan Ligatura

[ctx: Undo action name]
en: Typing
id: Mengetik

[ctx: Undo action name]
en: Underline
id: Garis bawah

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
id: Lepas taut

[ctx: Undo action name]
en: Use All Ligatures
id: Gunakan Semua Ligatura

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Kerning
id: Gunakan Kerning Standar

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Ligatures
id: Gunakan Ligatura Standar

en: Unknown favicon for page %s
id: favicon yang tidak dikenal untul halaman %s

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Use at least %d characters
id: Gunakan paling tidak %d karakter

en: Use at least one character | Use at least %d characters
id[0]: Gunakan paling tidak %d karakter

en: Use no more than %d characters
id: Gunakan tidak lebih dari %d karakter

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
id[0]: Gunakan tidak lebih dari %d karakter

en: Used to encrypt WebCrypto keys in persistent storage, such as IndexedDB
id: Dipakai untuk mengenkripsi kunci WebCrypto dalam penyimpanan persisten, seperti misalnya IndexedDB

en: User agent string
id: String user agent

en: User cancelled the download
id: Pengguna membatalkan pengunduhan

en: Value must be greater than or equal to %s
id: Nilai mesti lebih dari atau sama dengan %s

en: Value must be less than or equal to %s
id: Nilai harus kurang dari atau sama dengan %s

[ctx: Video Exit Fullscreen context menu item]
en: Exit Full Screen
id: Keluar Mode Layar Penuh

en: Web Context
id: Konteks Web

en: Web Inspector
id: Pemeriksa Web

en: Web View
id: Tilikan Web

en: WebKit encountered an internal error
id: WebKit menemui suatu galat internal

en: WebKitGTK+ password
id: kata sandi WebKitGTK+

en: WebSQL Directory
id: Direktori WebSQL

en: WebView settings
id: Setelan WebView

en: Website Data Manager
id: Manajer Data Situs Web

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
id: Apakah <a ping> mesti bisa mengirim ping.

en: Whether EncryptedMedia should be enabled.
id: Apakah EncryptedMedia mesti difungsikan.

en: Whether Java support should be enabled.
id: Apakah dukungan Java difungsikan.

en: Whether JavaScript can access Clipboard
id: Apakah JavaScript dapat mengakses Papan Klip

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
id: Apakah JavaScript dapat secara otomatis membuka jendela.

en: Whether MediaSource should be enabled.
id: Apakah MediaSource mesti difungsikan.

en: Whether MediaStream content should be handled
id: Apakah konten MediaStream mesti ditangani

en: Whether WebAudio content should be handled
id: Apakah isi WebAudio mesti ditangani

en: Whether WebGL content should be rendered
id: Apakah isi WebGL mesti dirender

en: Whether background images should be drawn during printing
id: Apakah citra latar mesti digambar selama pencetakan

en: Whether it is possible to create modal dialogs
id: Apakah mungkin membuat dialog yang bertipe modal

en: Whether media playback allows inline
id: Apakah pemutaran media mengijinkan inline

en: Whether media playback requires user gesture
id: Apakah pemutaran media memerlukan gestur pengguna

en: Whether the destination may be overwritten
id: Apakah tujuan dapat ditimpa

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
id: Apakah pemilih berkas diperbolehkan memilih berkas berganda

en: Whether the locationbar should be visible for the window.
id: Apakah bilah lokasi harus tampak untuk jendela tersebut.

en: Whether the menubar should be visible for the window.
id: Apakah bilah menu harus tampak untuk jendela tersebut.

en: Whether the page cache should be used
id: Apakah mengaktifkan singgahan halaman

en: Whether the scrollbars should be visible for the window.
id: Apakah bilah gulir mesti tampak bagi jendela tersebut.

en: Whether the statusbar should be visible for the window.
id: Apakah bilah status mesti tampak bagi jendela tersebut.

en: Whether the toolbar should be visible for the window.
id: Apakah bilah alat mesti tampak bagi jendela tersebut.

en: Whether the view is loading a page
id: Apakah tilikan sedang memuat suatu halaman

en: Whether the view is playing audio
id: Apakah tilikan sedang memutar audio

en: Whether the window can be resized.
id: Apakah jendela dapat diubah ukuran.

en: Whether to enable DNS prefetching
id: Apakah memfungsikan pratarik DNS

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
id: Apakah memfungsikan dukungan Penyimpanan Lokal HTML5.

en: Whether to enable HTML5 database support.
id: Apakah memfungsikan dukungan basis data HTML5.

en: Whether to enable Spatial Navigation support.
id: Apakah memfungsikan dukungan Navigasi Spasial.

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
id: Apakah memfungsikan kanvas 2D yang terakselerasi

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
id: Apakah mengaktifkan navigasi papan tik bagi aksesabilitas

en: Whether to enable developer extras
id: Apakah memfungsikan ekstra pengembang

en: Whether to enable offline web application cache.
id: Apakah memfungsikan singgahan aplikasi web luring.

en: Whether to enable private browsing
id: Apakah memfungsikan meramban pribadi

en: Whether to enable resizable text areas
id: Apakah memfungsikan area teks yang dapat diubah ukuran

en: Whether to enable smooth scrolling
id: Apakah pengguliran mulus difungsikan

en: Whether to enable tabs to links
id: Apakah memfungsikan tab ke tautan

en: Whether to enable the Javascript Fullscreen API
id: Apakah memfungsikan API Layar Penuh Javascript

en: Whether to enable the XSS auditor.
id: Apakah memfungsikan auditor XSS.

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
id: Apakah memuat ikon situs mengabaikan setelan pemuatan citra.

en: Whether to write console messages on stdout
id: Apakah menulis pesan-pesan konsole pada stdout

en: Whether window will be displayed fullscreen.
id: Apakah jendela akan ditampilkan selayar penuh.

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
id: Apakah tingkat zum dari tilikan web hanya mengubah ukuran teks saja

en: Write
id: Tulis

en: Write console messages on stdout
id: Tulis pesan-pesan konsol ke stdout

en: Year label in date picker
id: Label tahun dalam penitik tanggal

en: Zoom Text Only
id: Zum Teks Saja

en: Zoom level
id: Tingkat zum

en: _Authenticate
id: Otentik_asi

en: _Back
id: _Mundur

en: _Bold
id: Te_bal

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Check Document Now
id: Periksa Do_kumen Sekarang

en: _Copy
id: Sa_lin

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Download Linked File
id: Un_duh Berkas Tertaut

en: _Font
id: _Fonta

en: _Forward
id: Ma_ju

en: _Hide Media Controls
id: _Sembunyikan Kendali Media

en: _Hide Spelling and Grammar
id: Sembunyikan Ejaan dan Tata Ba_hasa

en: _Ignore Spelling
id: Aba_ikan Ejaan

en: _Insert Unicode Control Character
id: S_isipkan karakter Kontrol Unicode

en: _Italic
id: M_iring

en: _Learn Spelling
id: Pe_lajari Ejaan

en: _Mute
id: _Senyap

en: _Open Link
id: _Buka Taut

en: _Password
id: _Kata-sandi

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Pause
id: _Jeda

en: _Play
id: _Putar

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: _Remember password
id: Ingat _sandi

en: _Search the Web
id: _Cari Web

en: _Show Media Controls
id: _Tampilkan Kendali Media

en: _Show Spelling and Grammar
id: Tampilkan Ejaan dan Tata Baha_sa

en: _Stop
id: _Berhenti

en: _Toggle Media Controls
id: Jungki_tkan Kendali Media

en: _Underline
id: _Garis bawah

en: _Username
id: Nama Pengg_una

en: activate
id: aktifkan

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
id: Kirim

en: attachment
id: lampiran

en: audio element playback controls and status display
id: tampilan status dan kendali main ulang elemen suara

en: audio playback
id: main ulang suara

en: back 30 seconds
id: mundur 30 detik

en: begin playback
id: mulai memutar

en: cancel
id: batal

en: check
id: contreng

en: contact info auto fill
id: isi otomatis info kontak

en: current movie status
id: status film kini

en: current movie time in seconds
id: waktu film kini dalam detik

en: date and time field
id: ruas tanggal dan waktu

en: date field
id: ruas tanggal

en: definition
id: definisi

en: description
id: deskripsi

en: description list
id: daftar deskripsi

en: details
id: rincian

en: elapsed time
id: waktu berjalan

en: email field
id: ruas surel

en: enter full screen
id: masuk mode layar penuh

en: exit full screen
id: keluar mode layar penuh

en: fast forward
id: maju cepat

en: fast reverse
id: mundur cepat

en: feed
id: asupan

en: figure
id: gambar

en: file upload button
id: tombol unggah berkas

en: footer
id: kaki

en: heading
id: tajuk

en: hide closed captions
id: sembunyikan takarir gambar

en: image map
id: peta gambar

en: indefinite time
id: waktu tak tentu

en: jump
id: lompat

en: link
id: taut

en: list marker
id: penanda daftar

en: month and year field
id: ruas bulan dan tahun

en: movie time
id: waktu film

en: movie time scrubber
id: pembersih waktu film

en: movie time scrubber thumb
id: jempol pembersih waktu film

en: mute
id: senyap

en: mute audio tracks
id: bisukan trek suara

en: no file selected
id: tak ada berkas yang dipilih

en: no files selected
id: tidak ada berkas yang dipilih

en: number field
id: ruas angka

en: number of seconds of movie remaining
id: cacah detik sisa film

en: output
id: keluaran

en: password auto fill
id: isi otomatis kata sandi

en: pause
id: jeda

en: pause playback
id: jeda memutar

en: play
id: putar

en: press
id: tekan

en: range overflow
id: limpah atas rentang

en: range underflow
id: limpah bawah rentang

en: remaining time
id: sisa waktu

en: return streaming movie to real time
id: kembalikan film mengalir ke waktu nyata

en: return to realtime
id: kembali ke waktu nyata

en: seek movie back 30 seconds
id: seem film mundur 30 detik

en: seek quickly back
id: seek mundur cepat

en: seek quickly forward
id: seek maju cepat

en: select
id: pilih

en: show closed captions
id: tampilkan takarir gambar

en: start displaying closed captions
id: mulai tampilkan takarir gambar

en: stop displaying closed captions
id: tak tampilkan lagi takarir gambar

en: strong confirmation password auto fill
id: isi otomatis konfirmasi kata sandiyang kuat

en: strong password
id: sandi yang kuat

en: strong password auto fill
id: isi otomatis kata sandi yang kuat

en: summary
id: ringkasan

en: telephone number field
id: ruas nomor telepon

en: term
id: istilah

en: time field
id: ruas waktu

en: timeline slider thumb
id: jempol penggeser waktu

en: uncheck
id: hapus contreng

en: unmute
id: usai senyap

en: unmute audio tracks
id: bunyikan trek suara

en: video element playback controls and status display
id: tampilan status dan kendali main ulang elemen video

en: video playback
id: main ulang video

en: week and year field
id: ruas minggu dan tahun
