xkeyboard-config 1.8 - en to tr translation catalogue (492 entries)

en: (F)
tr: F tizilimi

en: (Legacy) Alternative
tr: (Qadim) Alternativ

en: (Legacy) Alternative, Sun dead keys
tr: (Qadim) Alternativ, Sun ölü tuşlar

en: (Legacy) Alternative, eliminate dead keys
tr: (Qadim) Alternativ, ölü tuşsuz

en: 101/104 key Compatible
tr: 101/104 tuş Qabili Telif

en: 101/qwerty/comma/Dead keys
tr: 101/qwerty/virgül/Ölü tuşlar

en: 101/qwerty/comma/Eliminate dead keys
tr: 101/qwerty/virgül/Ölü tuşsuz

en: 101/qwerty/dot/Dead keys
tr: 101/qwerty/noqta/Ölü tuşlar

en: 101/qwerty/dot/Eliminate dead keys
tr: 101/qwerty/noqta/Ölü tuşsuz

en: 101/qwertz/comma/Dead keys
tr: 101/qwertz/virgül/Ölü tuşlar

en: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys
tr: 101/qwertz/virgül/Ölü tuşsuz

en: 101/qwertz/dot/Dead keys
tr: 101/qwertz/noqta/Ölü tuşlar

en: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys
tr: 101/qwertz/noqta/Ölü tuşsuz

en: 102/qwerty/comma/Dead keys
tr: 102/qwerty/virgül/Ölü tuşlar

en: 102/qwerty/comma/Eliminate dead keys
tr: 102/qwerty/virgül/Ölü tuşsuz

en: 102/qwerty/dot/Dead keys
tr: 102/qwerty/noqta/Ölü tuşlar

en: 102/qwerty/dot/Eliminate dead keys
tr: 102/qwerty/noqta/Ölü tuşsuz

en: 102/qwertz/comma/Dead keys
tr: 102/qwertz/virgül/Ölü tuşlar

en: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys
tr: 102/qwertz/virgül/Ölü tuşsuz

en: 102/qwertz/dot/Dead keys
tr: 102/qwertz/noqta/Ölü tuşlar

en: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys
tr: 102/qwertz/noqta/Ölü tuşsuz

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
tr: A4Tech Telsiz Masaüstü RFKB-23

en: ACPI Standard
tr: ACPI Standartı

en: ATM/phone-style
tr: ATM/telefon-uslûbı

en: Acer Laptop
tr: Acer Tizüstü

en: Add the standard behavior to Menu key
tr: Menü tuşuna standart davranışnı ekle.

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
tr: Esperanto qıyışıq-yaylarınıñ (circumflex) eklenüvi (supersigno)

en: Adding EuroSign to certain keys
tr: Belli tuşlarğa € remziniñ eklenüvi

en: Afghanistan
tr: Afğanistan

en: Alb
tr: Arn

en: Albania
tr: Arnavutlıq

en: Alt and Meta are on Alt keys
tr: Alt ve Meta, Alt tuşlarındadır

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
tr: Alt, Oñ Win tuşuna, Süper ise Menü tuşuna haritalandırılır

en: Alt+Space
tr: Alt+Boşluq

en: Alt-Q
tr: Alt-Q (yazılımcı klavyesi)

en: Alt/Win key behavior
tr: Alt/Win tuşu davranışı

en: Alternative
tr: Alternativ

en: Alternative Eastern
tr: Alternativ Şarqiy

en: Alternative Phonetic
tr: Alternativ Fonetik

en: Alternative international (former us_intl)
tr: Alternativ milletlerara (Q klavyesi; evelki us_intl)

en: Alternative, Sun dead keys
tr: Alternativ, Sun ölü tuşlar

en: Alternative, eliminate dead keys
tr: Alternativ, ölü tuşsuz

en: Alternative, latin-9 only
tr: Alternativ, faqat latin-9

en: Andorra
tr: Andora

en: Any Alt key
tr: Er angi Alt tuşu

en: Any Win key
tr: Er angi Pencereler (Win) tuşu

en: Any Win key (while pressed)
tr: Er angi Pencereler (Win) tuşu (basıq olğanda)

en: Apostrophe (') variant
tr: Apostrof (') variantı

en: Apple Laptop
tr: Apple Tizüstü

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arm
tr: Erm

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Asturian variant with bottom-dot H and bottom-dot L
tr: Alt-noqtalı H ve alt-noqatlı L ile Asturian variant

en: Asus Laptop
tr: Asus Tizüstü

en: At bottom left
tr: Tüpniñ solunda

en: At left of 'A'
tr: 'A'nıñ solunda

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
tr: Azona RF2300 telsiz İnternet Klavyesi

en: BTC 5113RF Multimedia
tr: BTC 5113RF Çoqluvasat

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
tr: BTC 9116U Mini Telsiz İnternet ve Oyunlav

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bashkirian
tr: Başqurtça

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way
tr: Bepo, ergonomik, Dvorak yolu

en: Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only
tr: Bepo, ergonomik, Dvorak yolu, faqat latin-9

en: Bhutan
tr: Butan

en: Biblical Hebrew (Tiro)
tr: İnciliy İbraniyce (Tiro)

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Both Alt keys together
tr: Alt tuşlarınıñ ekisi de

en: Both Ctrl keys together
tr: Ctrl tuşlarınıñ ekisi de

en: Both Shift keys together
tr: Shift tuşlarınıñ ekisi de

en: Braille
tr: Körler elifbesi

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Brother Internet Keyboard
tr: Brother İnternet Klavyesi

en: Buckwalter
tr: Bükvalter

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Can
tr: Kan

en: Canada
tr: Kanada

en: CapsLock (to first layout), Shift+CapsLock (to last layout)
tr: CapsLock (birinci tizilimge almaştırır), Shift+CapsLock (soñkisine)

en: CapsLock (while pressed), Alt+CapsLock does the original capslock action
tr: CapsLock tuşu (basıq olğanda), Alt+CapsLock asliy CapsLock amelini yapar

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift "pauses" CapsLock
tr: CapsLock kilitlemeli Shift kibi çalışır. Shift ise CapsLock tuşunı "tınışlar"

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect CapsLock
tr: CapsLock kilitlemeli Shift kibi çalışır. Shift tuşu Caps Lock davranışına tesirlemez.

en: CapsLock is disabled
tr: CapsLock ğayrı qabil

en: CapsLock key behavior
tr: CapsLock tuşunıñ davranışı

en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected
tr: CapsLock, tuşlarnıñ episi tesirlenecek şekilde Shift davranışını döndürir

en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters
tr: CapsLock elifbe remizleriniñ normal başlaştırılmasını almaştırır

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift "pauses" CapsLock
tr: CapsLock içki başlaştırmanı qullanır. Shift CapsLock tuşunı "tınışlar"

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't affect CapsLock
tr: CapsLock içki başlaştırmanı qullanır. Shift CapsLock davranışına tesirlemez.

en: Catalan variant with middle-dot L
tr: Ortası noqtalı L'li Katalan yerleşimi

en: Cedilla
tr: Sedilla

en: Cherokee
tr: Çeroki

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
tr: Cherry Blue Line CyBo@rd (diğer seçenek)

en: Chicony Internet Keyboard
tr: Chicony İnternet Klavyesi

en: China
tr: Çin

en: Chuvash
tr: Çuvaşça

en: Chuvash Latin
tr: Çuvaşça Latin

en: Classic
tr: Klassik

en: Classic Dvorak
tr: Klassik Dvorak

en: Classmate PC
tr: Classmate Şahsiy Bilgisayar (PC)

en: Combining accents instead of dead keys
tr: Ölü tuşlar yerine köterinkilerniñ qoşulması

en: Compaq Easy Access Keyboard
tr: Compaq Kolay Erişim Klavyesi

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
tr: Compaq İnternet Klavyesi (13 tuşlu)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
tr: Compaq İnternet Klavyesi (18 tuşlu)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
tr: İnternet Klavyesi (7 tuşlu)

en: Compaq iPaq Keyboard
tr: Compaq iPaq Klavyesi

en: Compose key position
tr: Telif (Compose) tuşu qonumı

en: Congo, Democratic Republic of the
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Control + Alt + Backspace
tr: Control + Alt + Kerisilme

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
tr: Control (Muraqabe), Alt tuşlarına haritalandırılır, Alt ise Pencereler (Win) tuşlarına haritalandırılır

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
tr: Control (Muraqabe), Pencereler (Win) tuşlarına (ve adetiy Ctrl tuşlarına) haritalandırılır

en: Creative Desktop Wireless 7000
tr: Creative Masaüstü Telsiz 7000

en: Crimean Tatar (Dobruca-1 Q)
tr: Qırımtatarca (Dobruca-1 Q)

en: Crimean Tatar (Dobruca-2 Q)
tr: Qırımtatarca (Dobruca-2 Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
tr: Qırımtatarca (Türkçe Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
tr: Qırımtatarca (Türkçe F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
tr: Qırımtatarca (Türkçe Q)

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Ctrl key position
tr: Ctrl tuşunıñ mevamı

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic with guillemets
tr: Köşeli qavuslarnen Kiril

en: Cyrillic, Z and ZHE swapped
tr: Kiril, Z ile J almaştırılğan

en: Cze
tr: Çek

en: Czechia
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Dead acute
tr: Ölü acute (´)

en: Dead grave acute
tr: Ölü grave acute (`)

en: Default numeric keypad keys
tr: Ög-belgilengen sayısal tuştaqımı tuşları

en: Dell 101-key PC
tr: Dell 101 tuşlu PC

en: Dell Laptop/notebook Inspiron 6xxx/8xxx
tr: Tizüstü/defter Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Dell Laptop/notebook Precision M series
tr: Dell Tizüstü/defter Precision M series

en: Dell Latitude series laptop
tr: Dell Latitude serisi Tizüstü

en: Dell USB Multimedia Keyboard
tr: Dell USB Çoqluvasat Klavyesi

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Deu
tr: Alm

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
tr: Dexxa Kablosuz Masaüstü Klavyesi

en: Diamond 9801 / 9802 series
tr: Diamond 9801 / 9802 serileri

en: Dvorak (UK Punctuation)
tr: Dvorak (Birleşken Qırallıq Noqtalaması)

en: Dvorak international
tr: Dvorak milletlerara

en: Dvorak, Polish quotes on quotemark key
tr: Dvorak, tırnaq-tamğası tuşunda Lehçe tırnaqlar

en: Eastern
tr: Şarqiy

en: Eliminate dead keys
tr: Ölü tuşları normal yapar

en: Enable extra typographic characters
tr: Ziyade matbaa remizlerini qabilleştir

en: English
tr: İnglizce

en: Enter on keypad
tr: Tuştaqımında kirsetilsin

en: Ergonomic
tr: Ergonomik

en: Estonia
tr: Estonya

en: Eth
tr: Ety

en: Ethiopia
tr: Habeşistan

en: Evdev-managed keyboard
tr: Evdev yönetimli klavye

en: Ewe
tr: Eve

en: Extended
tr: Uzatılğan

en: Extended - Winkeys
tr: Uzatılğan - Win-tuşları

en: Extended Backslash
tr: Uzatılğan Kerikesme

en: F-letter (F) variant
tr: F harfli (F) türü

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Four-level key with abstract separators
tr: Mücerret ayırğıçlarnen dördünci seviye tuşu

en: Four-level key with comma
tr: Virgülnen dördünci seviye tuşu

en: Four-level key with dot
tr: Noqtanen dördünci seviye tuşu

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
tr: Noqtanen dördünci seviye tuşu, latin-9 sıñırlaması

en: Four-level key with momayyez
tr: Momayyez ile dördünci seviye tuşu

en: France
tr: Fransa

en: French
tr: Fransızca

en: French (Macintosh)
tr: Fransız (Makintoş)

en: French (legacy)
tr: Fransızca (qadim)

en: French Dvorak
tr: Fransızca Dvorak

en: French, Sun dead keys
tr: Fransızca, Sun ölü tuşlar

en: French, eliminate dead keys
tr: Fransızca, ölü tuşsuz

en: Fujitsu-Siemens Computers AMILO laptop
tr: Fujitsu-Siemens Bilgisayarları AMILO tizüstü

en: Generic 101-key PC
tr: Soysal 101 tuşlu PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
tr: Soysal 102 tuşlu (Uluslararası) PC

en: Generic 104-key PC
tr: Soysal 104 tuşlu PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
tr: Soysal 105 tuşlu (uluslararası) PC

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Georgian
tr: Gürci

en: Georgian AZERTY Tskapo
tr: Gürci AZERTY Tskapo

en: German (Macintosh)
tr: Alman (Makintoş)

en: German, Sun dead keys
tr: Almanca, Sun ölü tuşlar

en: German, eliminate dead keys
tr: Almanca, ölü tuşsuz

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Group toggle on multiply/divide key
tr: Arttır/Böl tuşu üzerine zümreni almaştır

en: Gui
tr: Qıllanıcı Arayüzü (Gui)

en: Guinea
tr: Gine

en: Gujarati
tr: Batı Hint dili

en: Gurmukhi
tr: Gurmuki

en: Gurmukhi Jhelum
tr: Gurmuki Jhelum

en: Gyration
tr: Çekimsel

en: Happy Hacking Keyboard
tr: Happy Hacking Klavyesi

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
tr: Mac içün Happy Hacking Klavyesi

en: Hausa
tr: Havza

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
tr: Hewlett-Packard İnternet Klavyesi

en: Hewlett-Packard Mini 110 Notebook
tr: Hewlett-Packard Mini 110 Tizüstü

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
tr: Hewlett-Packard SK-250x Çoqluvasat Klavyesi

en: Hexadecimal
tr: Onaltıdalıq

en: Hindi Bolnagri
tr: Hindce Bolnagri

en: Hindi Wx
tr: Hindce Wx

en: Homophonic
tr: Davuştaş (Homophonic)

en: Hun
tr: Mcr

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Hyper is mapped to Win-keys
tr: Hyper, Pencereler-tuşlarına (Win) haritalandırılır

en: IBM Rapid Access
tr: IBM Hızlı Erişim

en: IBM Rapid Access II
tr: IBM Hızlı Erişim II

en: IBM Space Saver
tr: IBM Feza Saqlayıcı (Space Saver)

en: ISO Alternate
tr: ISO diğer

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Include dead tilde
tr: Ölü tildeni kirset

en: India
tr: Hindistan

en: International (AltGr Unicode combining)
tr: Milletlerara (AltGr Unikod qoşumı)

en: International (AltGr Unicode combining, alternative)
tr: Milletlerara (AltGr Unikod qoşumı, alternativ)

en: International (AltGr dead keys)
tr: Milletlerara (AltGr ölü tuşlarınen)

en: International (with dead keys)
tr: Milletlerara (ölü tuşlarnen)

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Irl
tr: İrl

en: Irq
tr: Irk

en: Isl
tr: Izl

en: Isr
tr: İbr

en: Israel
tr: İsrail

en: Ita
tr: İta

en: Italy
tr: İtalya

en: Japan
tr: Japonya

en: Japan (PC-98xx Series)
tr: Japon (PC-98xx Series)

en: Japanese keyboard options
tr: Japonca klavye ihtiyariyatı

en: Kalmyk
tr: Qalmıqça

en: Kana Lock key is locking
tr: Kana Lock tuşu kilitler

en: Kannada
tr: Güney Hint dili

en: Kashubian
tr: Kaşubyalı

en: Kazakh with Russian
tr: Kazak (rus)

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Key sequence to kill the X server
tr: X sunucısını öldürmek içün tuş silsilesi

en: Key to choose 3rd level
tr: 3. seviyeni saylaycaq tuş

en: Key(s) to change layout
tr: Tizilimni deñiştirecek tuş(lar)

en: Khm
tr: Kım

en: Komi
tr: Komice

en: Korea, Republic of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kurdish, (F)
tr: Kürtçe (Türkçe F klavye)

en: Kurdish, Arabic-Latin
tr: Kürtçe (Arapça-Latin)

en: Kurdish, Latin Alt-Q
tr: Kürtçe (Türkçe Alt-Q klavye)

en: Kurdish, Latin Q
tr: Kürtçe (Türkçe Q klavye)

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
tr: Tizüstü/defter Compaq (örn. Armada) Tizüstü Klavyesi

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
tr: Tizüstü/defter Compaq (örn. Presario) İnternet Klavyesi

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
tr: Tizüstü/defter eMachines m68xx

en: Latin American
tr: Latin Amerikan

en: Latin unicode
tr: Latin unikod

en: Latin unicode qwerty
tr: Latin unikod qwerty

en: Latin with guillemets
tr: Açılı ayraçlarla Latin

en: Latvia
tr: Letonya

en: Left Alt
tr: Sol Alt

en: Left Alt (while pressed)
tr: Sol Alt tuşu (basıq olğanda)

en: Left Alt is swapped with Left Win
tr: Sol Alt tuşu, sol Pencereler (Win) tuşunen almaştırılır

en: Left Ctrl
tr: Sol Ctrl

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
tr: Sol Ctrl (birinci tizilimge almaştırır), Oñ Ctrl (soñkisine)

en: Left Ctrl+Left Shift
tr: Sol Ctrl+Sol Shift

en: Left Shift
tr: Sol Shift

en: Left Win
tr: Sol Win

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
tr: Sol Pencereler (Win) (birinci tizilimge almaştırır), Sağ Pencereler/Menü (soñkisine)

en: Left Win (while pressed)
tr: Sol Pencereler (Win) tuşu (basıq olğanda)

en: Left hand
tr: Solak

en: Left handed Dvorak
tr: Solak Dvorak

en: Legacy
tr: Qadim

en: Legacy Wang 724
tr: Qadim Wang 724

en: Legacy key with comma
tr: Virgülnen qadim tuş

en: Legacy key with dot
tr: Noqtanen qadim tuş

en: Less-than/Greater-than
tr: Daa kiçik/Daa büyük

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Logitech Cordless Desktop
tr: Logitech Kabelsiz Masaüstü

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
tr: Logitech Kabelsiz Masaüstü (alternativ ihtiyariyat)

en: Logitech Cordless Desktop EX110
tr: Logitech Kabelsiz Masaüstü EX110

en: Logitech Cordless Desktop LX-300
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü LX-300

en: Logitech Cordless Desktop Navigator
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü Yürsetici

en: Logitech Cordless Desktop Optical
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü Optik

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
tr: Logitech Kabelsiz Masaüstü Pro (almaşıq ihtiyar 2)

en: Logitech Cordless Desktop iTouch
tr: Logitech Kablosuz Masaüstü iTouch

en: Logitech Cordless Freedom/Desktop Navigator
tr: Logitech Kablosuz Özgür/Masaüstü Yürsetici

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
tr: Logitech G15, G15daemon üzerinden ek tuşlu

en: Logitech Generic Keyboard
tr: Logitech Umumiy Klavyesi

en: Logitech Internet 350 Keyboard
tr: Logitech İnternet 350 Klavyesi

en: Logitech Internet Keyboard
tr: Logitech İnternet Klavyesi

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
tr: Logitech İnternet Yürsetici Klavyesi

en: Logitech Media Elite Keyboard
tr: Logitech Vasta Elit Klavye

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
tr: Logitech Ultra-X Kabelsiz Vasta Masaüstü Klavyesi

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
tr: Logitech diNovo Edge Klavyesi

en: Logitech diNovo Keyboard
tr: Logitech Access Klavye

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
tr: Logitech iTouch Kablosuz Klavyesi (model Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
tr: Logitech iTouch İnternet Yürsetici Klavyesi SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
tr: Logitech iTouch İnternet Yürsetici Klavyesi SE (USB)

en: Lower Sorbian
tr: Alt Sorbian

en: Lower Sorbian (qwertz)
tr: Alt Sorbian (qwertz)

en: MacBook/MacBook Pro (Intl)
tr: MacBook/MacBook Pro (Milletlerara)

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Macintosh Old
tr: Eski Macintosh

en: Macintosh, Sun dead keys
tr: Makintoş, Sun ölü tuşlar

en: Macintosh, eliminate dead keys
tr: Makintoş, ölü tuşsuz

en: Make CapsLock an additional Backspace
tr: CapsLock tuşunı ek bir Kerisilme (Backspace) yap

en: Make CapsLock an additional Ctrl
tr: CapsLock tuşunı ek bir Ctrl yap

en: Make CapsLock an additional ESC
tr: CapsLock tuşunı ek bir ESC yap

en: Make CapsLock an additional Hyper
tr: CapsLock tuşunı ek bir Hiper yap

en: Make CapsLock an additional NumLock
tr: CapsLock tuşunı ek bir NumLock yap

en: Make CapsLock an additional Super
tr: CapsLock tuşunı ek bir Süper yap

en: Malayalam
tr: Malayalam tili

en: Malayalam Lalitha
tr: Malayalam Lalitha tili

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Maltese keyboard with US layout
tr: Ameriken yerleşimli Maltız klavyesi

en: Maori
tr: Mayorka

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
tr: Memorex MX2500 EZ Erişim Klavyesi

en: Menu
tr: Menü

en: Meta is mapped to Left Win
tr: Meta, sol Pencereler tuşuna (Win) haritalandırılır

en: Meta is mapped to Win keys
tr: Meta, Pencereler tuşlarına (Win) haritalandırılır

en: Microsoft Internet Keyboard
tr: Microsoft İnternet Klavyesi

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
tr: Microsoft İnternet Klavyesi Pro, İsveçce

en: Microsoft Natural
tr: Microsoft Basit

en: Microsoft Natural Keyboard Elite
tr: Microsoft Tabiiy Klavye Elit

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
tr: Microsoft Basit Klavye Pro / Microsoft İnternet Klavyesi Pro

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
tr: Microsoft Basit Klavye Pro OEM

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 7000
tr: Microsoft Tabiiy Telsiz Ergonomik Klavye 7000

en: Microsoft Office Keyboard
tr: Microsoft Ofis Klavyesi

en: Miscellaneous compatibility options
tr: Müteferriq telif qabiliyeti ihtiyariyatı

en: Mng
tr: Moğ

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Qaradağ

en: Morocco
tr: Fas

en: Multilingual
tr: Çokdilli

en: Multilingual, first part
tr: Çokdilli, ilk bölüm

en: Multilingual, second part
tr: Çokdilli, ikinci bölüm

en: Myanmar
tr: Miyanmar

en: NICOLA-F style Backspace
tr: NICOLA-F uslûbı Kerisilme

en: Nativo for Esperanto
tr: Esperanto içün Nativo

en: Nativo for USA keyboards
tr: AQŞ klavyeleri içün Nativo

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: New phonetic
tr: Yañı fonetik

en: Nig
tr: Nij

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Nld
tr: Hol

en: Non-breakable space character at fourth level
tr: Dördünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
tr: Dördünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi, altıncı seviyede ise ince qırılalmaz boşluq remzi

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
tr: Dördünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi, altıncı seviyede ise ince qırılalmaz boşluq remzi (Ctrl+Shift vastasınen)

en: Non-breakable space character at second level
tr: Ekinci seviyede qırılalmaz boşluq remzi

en: Non-breakable space character at third level
tr: Üçünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
tr: Üçünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi, dördünci seviyede iç bir şey

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
tr: Dördünci seviyede qırılalmaz boşluq remzi, dördünci seviyede ise ince qırılalmaz boşluq remzi

en: Northern Saami
tr: Kuzey Sami

en: Northern Saami, eliminate dead keys
tr: Kuzey Sami, ölü tuşsuz

en: Norway
tr: Norveç

en: Numeric keypad delete key behaviour
tr: Sayısal tuştaqımı sil tuşu davranışı

en: Numeric keypad keys work as with Mac
tr: Sayısal tuştaqımı tuşları Mac ile olğanı kibi çalışır

en: Numeric keypad layout selection
tr: Sayısal tuştaqımı tizilimi saylamı

en: OLPC
tr: Bala Başına Bir Tizüstü (BBBT; OLPC)

en: OLPC Pashto
tr: OLPC Paşto

en: OLPC Southern Uzbek
tr: OLPC Cenübiy Özbekçe

en: Oriya
tr: Orissa dili

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
tr: Oretec MCK-800 MM/İnternet Klavyesi

en: Ossetian
tr: Osetçe

en: Ossetian, Winkeys
tr: Osetçe, Win-tuşları

en: Ossetian, legacy
tr: Osetçe, qadim

en: PC-98xx Series
tr: PC-98xx Serisi

en: Pashto
tr: Paşto

en: Pattachote
tr: Pataküte

en: Persian, with Persian Keypad
tr: Farsça, Farsça tuştaqımı ile

en: Phonetic
tr: Fonetik

en: Phonetic Winkeys
tr: Fonetik, Win-tuşları

en: Poland
tr: Polonya

en: Polytonic
tr: Politonik

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Probhat
tr: Probat

en: Programmer Dvorak
tr: Programcı Dvorak

en: Right Alt
tr: Sağ Alt

en: Right Alt (while pressed)
tr: Sağ Alt (basıq olğanda)

en: Right Alt key never chooses 3rd level
tr: Sağ Alt tuşu 3. seviyeni asla saylamaz

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
tr: Sağ Alt, Shift+Sağ Alt tuşu ise Çoqlu_Tuştır (Multi_Key)

en: Right Ctrl
tr: Sağ Ctrl

en: Right Ctrl (while pressed)
tr: Sağ Ctrl (basıq olğanda)

en: Right Ctrl as Right Alt
tr: Sağ Ctrl tuşu Sağ Alt'tır

en: Right Ctrl+Right Shift
tr: Oñ Ctrl+Oñ Shift

en: Right Shift
tr: Sağ Shift

en: Right Win
tr: Sağ Pencereler (Win)

en: Right Win (while pressed)
tr: Sağ Pencereler (Win) (basıq olğanda)

en: Right hand
tr: Sağ el

en: Right handed Dvorak
tr: Oñaqay Dvorak

en: Romania
tr: Romaniya

en: Romanian keyboard with German letters
tr: Alman harfleriyle Romanya klavyesi

en: Romanian keyboard with German letters, eliminate dead keys
tr: Alman harfleriyle Romanya klavyesi, ölü tuşsuz

en: Russia
tr: Rusiye

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian phonetic
tr: Rusça fonetik

en: Russian phonetic Dvorak
tr: Rusça fonetik Dvorak

en: Russian phonetic, eliminate dead keys
tr: Rusça fonetik, ölü tuşsuz

en: Russian with Kazakh
tr: Rusça (kazak)

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
tr: SILVERCREST Çokluortam Kablosuz Klavyesi

en: SVEN Ergonomic 2500
tr: SVEN Ergonomik 2500

en: SVEN Slim 303
tr: SVEN Zarif 303

en: Scroll Lock
tr: Taydırma Kiliti (Scroll Lock)

en: ScrollLock
tr: Taydırma Kiliti (ScrollLock)

en: Semi-colon on third level
tr: Üçünci seviyede noqtalı virgül

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Shift cancels CapsLock
tr: Shift CapsLock'nı lâğu eter

en: Shift does not cancel NumLock, chooses 3d level instead
tr: Shift NumLock'nı lâğu etmez, onıñ yerine 3. seviyeni saylar

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
tr: Shift ile sayısal tuştaqımı tuşları MS Windows'taki kibi çalışır

en: Simple
tr: Basit

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: South Africa
tr: Cenübiy Afrika

en: Southern Uzbek
tr: Cenübiy Özbekçe

en: Spain
tr: İspanya

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
tr: Mahsus tuşlar (Ctrl+Alt+&lt;tuş&gt;) bir sunucıda qollanır

en: Standard
tr: Standart

en: Standard (Cedilla)
tr: Standart (Sedilla)

en: Standard RSTU
tr: Standart RSTU

en: Standard RSTU on Russian layout
tr: Rusça tizilim üzerinde standart RSTU

en: Sun Type 5/6
tr: Sun Tür 5/6

en: Sun dead keys
tr: Sun ölü tuşlar

en: Swap Ctrl and CapsLock
tr: Ctrl ile CapsLock yerlerini almaştır

en: Swap ESC and CapsLock
tr: ESC ile CapsLock yerlerini almaştır

en: Swe
tr: İsve

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syr
tr: Sur

en: Syria
tr: Suriye

en: Syriac
tr: Suriye

en: Syriac phonetic
tr: Suriye fonetik

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tamil
tr: Tamil dili

en: Tamil TAB Typewriter
tr: Tamil TAB Daktilo

en: Tamil TSCII Typewriter
tr: Tamil TSCII Daktilo

en: Tatar
tr: İdil Tatarcası

en: Telugu
tr: Telugu dili

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Tibetan (with ASCII numerals)
tr: Tibetçe (ASCII sayılarnen)

en: Tifinagh Alternative
tr: Tifinagh Diğer

en: Tifinagh Alternative Phonetic
tr: Tifinagh Diğer Fonetik

en: Tifinagh Extended
tr: Tifinagh Gelişkin

en: Tifinagh Extended Phonetic
tr: Tifinagh Gelişmiş Fonetik

en: Tifinagh Phonetic
tr: Tifinagh Fonetik

en: Tilde (~) variant
tr: Tilde (~) variantı

en: Tjk
tr: Tck

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
tr: Dvorak klavyesindeki muqabil tuşqa.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
tr: Qwerty klavyesindeki muqabil tuşqa.

en: Traditional phonetic
tr: Ananeviy fonetik

en: Trust Direct Access Keyboard
tr: Trust Doğrudan İrişim Klavyesi

en: Trust Wireless Keyboard Classic
tr: Trust Telsiz Klassik Klavye

en: Tur
tr: Trk

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Typewriter
tr: Daktilo

en: Typewriter, legacy
tr: Daktilo, qadim

en: UCW layout (accented letters only)
tr: UCW tizilimi (ancaq urğulı arifler)

en: US keyboard with Bosnian digraphs
tr: Bosna ikil harfleriyle amerikan klavyesi

en: US keyboard with Bosnian letters
tr: Bosna harfleriyle amerikan klavyesi

en: US keyboard with Croatian digraphs
tr: Hırvat ikil harfleriyle amerikan klavyesi

en: US keyboard with Croatian letters
tr: Hırvat harfleriyle amerikan klavyesi

en: US keyboard with Estonian letters
tr: Eston ariflernen Amerikan klavyesi

en: US keyboard with Italian letters
tr: İtalian ariflernen Amerikan klavyesi

en: US keyboard with Lithuanian letters
tr: Litvanya harfleriyle amerikan klavyesi

en: US keyboard with Slovenian letters
tr: Sloven harfleriyle amerikan klavyesi

en: USA
tr: ABD

en: Udmurt
tr: Udmurtça

en: Ukraine
tr: Ukraina

en: Unicode additions (arrows and math operators)
tr: Unikod eklemeleri (oqlar ve riyaziy işleticiler)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
tr: Unikod eklemeleri (oqlar ve riyaziy işleticiler). Riyaziyat işleticileri ög-belgilengen seviyede

en: UnicodeExpert
tr: Unicode Uzman

en: United Kingdom
tr: İngiltere

en: Urdu, Alternative phonetic
tr: Urdu, Alternativ fonetik

en: Urdu, Phonetic
tr: Urdu, Fonetik

en: Urdu, Winkeys
tr: Urdu, Win-tuşları

en: Use Bosnian digraphs
tr: Bosna ikil harflerini kullanır

en: Use Croatian digraphs
tr: Hırvat ikil harflerini kullanır

en: Use guillemets for quotes
tr: Tırnakların yerine açılı ayraçlar kullanılır

en: Use keyboard LED to show alternative layout
tr: Alternativ tizilimni köstermek içün klavye LED'ini qullan

en: Using space key to input non-breakable space character
tr: Qırılmaz boşluq remzini kirdilemek içün boşluq tuşu qullanımı

en: Usual space at any level
tr: Er seviyede adetiy boşluq

en: Uzb
tr: Özb

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
tr: ViewSonic KU-306 İnternet Klavyesi

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators)
tr: Wang 724 tuştaqımı Unikod eklemelerinen (oqlar ve riyaziy işleticiler)

en: Wang 724 keypad with unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
tr: Wang 724 tuştaqımı Unikod eklemelerinen (oqlar ve riyaziy işleticiler). Riyaziy tuşlar ög-belgilengen seviyede

en: Western
tr: Ğarbiy

en: Winkeys
tr: Win-tuşları

en: With &lt;\|&gt; key
tr: &lt;\|&gt; tuşunen

en: With EuroSign on 5
tr: € sembolü ile 5 tuşu

en: With guillemets
tr: Açılı ayraçlarla

en: Yahoo! Internet Keyboard
tr: Yahoo! İnternet Klavyesi

en: Yakut
tr: Sahaca

en: Z and ZHE swapped
tr: Z ile J almaştırılır

en: azerty/digits
tr: azerty/raqamlar

en: digits
tr: raqamlar

en: displaced semicolon and quote (obsolete)
tr: noqtalı virgül ve qoştırnaq yersizleştirilgen (eskirtilgen)

en: qwerty, extended Backslash
tr: qwerty, uzatılğan Kerikesme

en: qwerty/digits
tr: qwerty/raqamlar
