gconf - en to ro translation catalogue (482 entries)

en: "%s": %s
ro: „%s”: %s

en: %s Continue (y/n)?
ro: %s continuare (d/n)?

en: %s option must be used by itself.
ro: opțiunea %s trebuie utilizată de sine stătător.

en: '\%o' is not an ASCII character and thus isn't allowed in key names
ro: „\%o” nu este un caracter ASCII, deci nu este permis în numele cheilor

en: (no value set)
ro: (nu s-a setat nici o valoare)

en: - Sanity checks for GConf
ro: - Verificări de siguranță pentru GConf

en: - Tool to manipulate a GConf configuration
ro: - Unealtă de manipulat opțiunile GConf

en: --ignore-schema-defaults is only relevant with --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element
ro: --ignore-schema-defaults este relevant doar cu --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size și --get-list-element

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
ro: --recursive-list nu ar trebui utilizat cu --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs sau --search-key

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
ro: --set_schema nu ar trebui utilizat cu --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs sau --search-key

en: <%s> provided but current element does not have type %s
ro: S-a returnat <%s>, dar elementul curent nu are tipul %s

en: <%s> provided but parent <entry> does not have a value
ro: S-a returnat <%s>, dar la nivelul superior e un <entry> fără o valoare

en: <li> has wrong type %s
ro: <li> are tipul greșit %s

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
ro: Un nod are atributul „type” necunoscut „%s”, se ignoră

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
ro: Nodul din nivelul cel mai de sus al fișierului XML „%s” este <%s> în loc de <entry>, se ignoră

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
ro: A eșuat adăugarea unui client la lista serverului, eroare CORBA: %s

en: Adding source `%s'
ro: Se adaugă sursa „%s”

en: Attached schema `%s' to key `%s'
ro: S-a atașat schema „%s” cheii „%s”

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ro: Atributul „%s” este nevalid în acest context pentru elementul <%s>

en: Backend `%s' failed to return a vtable
ro: Backendul „%s” nu a reușit să returneze un „vtable”

en: Backend `%s' missing required vtable member `%s'
ro: Backendul „%s” necesită un membru vtable „%s” ce lipsește

en: Bad XML node: %s
ro: Nod XML greșit: %s

en: Bad address `%s'
ro: Adresă incorectă „%s”

en: Bad address `%s': %s
ro: Adresă incorectă „%s”: %s

en: Bad key or directory name
ro: Nume greșit de cheie sau de director

en: Bypass server, and access the configuration database directly. Requires that gconfd is not running.
ro: Accesează direct baza de date cu configurări, evitând serverul. E necesar ca gconfd să nu fie pornit.

en: CORBA error: %s
ro: Eroare CORBA: %s

en: Can't add notifications to a local configuration source
ro: Nu se pot adăuga notificări unei surse locale de configurări

en: Can't get and set/unset simultaneously
ro: Nu se poate obține și seta/reseta în același timp

en: Can't get type and set/unset simultaneously
ro: Nu se poate obține tipul și seta/reseta în același timp

en: Can't have a period '.' right after a slash '/'
ro: Nu poate avea punct „.” imediat după un slash „/”

en: Can't have two slashes '/' in a row
ro: Nu poate avea două slash-uri „/” pe un rând

en: Can't overwrite existing read-only value
ro: Nu se poate suprascrie o valoare existentă protejată la scriere

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address "%s"
ro: Nu se poate citi sau scrie în directorul rădăcină XML la adresa „%s”

en: Can't remove file %s: %s
ro: Nu se poate șterge fișierul „%s”: %s

en: Can't set and get/unset simultaneously
ro: Nu se poate seta și obține/reseta în același timp

en: Can't toggle and get/set/unset simultaneously
ro: Nu se poate comuta și seta/reseta în același timp

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
ro: Nu se poate utiliza --all-dirs cu --get sau --set

en: Can't use --all-entries with --get or --set
ro: Nu se poate utiliza --all-entries cu --get sau --set

en: Can't write to file `%s': %s
ro: Nu se poate scrie în fișierul „%s”: %s

en: Cannot find directory %s
ro: Nu s-a găsit directorul „%s”

en: Cannot set schema as value
ro: Nu se poate seta schema ca valoare

en: Car Type: %s
ro: Tip „car”: %s

en: Cdr Type: %s
ro: Tip „cdr”: %s

en: Change GConf mandatory values
ro: Modificare valori obligatorii GConf

en: Change GConf system values
ro: Modificare valori GConf de sistem

en: Client options:
ro: Opțiuni client:

en: Config file '%s' is empty
ro: Fișierul de configurare „%s” este gol

en: Configuration server couldn't be contacted
ro: Serverul de configurare nu a putut fi contactat

en: Contacting LDAP server: host '%s', port '%d', base DN '%s'
ro: Se contactează serverul LDAP: nume „%s”, port „%d”, BaseDN „%s”

en: Corrupt data in configuration source database
ro: Date corupte în baza de date a sursei de configurări

en: Could not connect to session bus: %s
ro: Nu s-a putut face conectarea la sesiune: %s

en: Could not connect to system bus: %s
ro: Nu s-a putut face conectarea la magistrala de sistem: %s

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
ro: Nu s-a putut crea fișierul „%s”, probabil există deja

en: Could not flush file '%s' to disk: %s
ro: Nu s-a reușit comiterea fișierului „%s” pe disc: %s

en: Could not flush saved state file '%s' to disk: %s
ro: Nu s-a putut comite fișierul cu starea salvată „%s” pe disc: %s

en: Could not lock temporary file '%s': %s
ro: Nu s-a putut obține „lock” pe fișierul temporar „%s”: %s

en: Could not make directory "%s": %s
ro: Nu s-a reușit crearea directorului „%s”: %s

en: Could not make directory `%s': %s
ro: Nu s-a reușit crearea directorului „%s”: %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
ro: Nu s-a putut înlătura vechiul fișier de salvare a stării „%s”: %s

en: Could not open lock directory for %s to remove locks: %s
ro: Nu s-a reușit deschiderea directorului „lock” al %s pentru a șterge fișierele „lock”: %s

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
ro: Nu s-a putut deschide pentru scriere fișierul cu starea salvată „%s”: %s

en: Could not remove "%s": %s
ro: Nu s-a reușit ștergerea „%s”: %s

en: Could not remove file %s: %s
ro: Nu s-a reușit ștergerea fișierului „%s”: %s

en: Could not stat `%s': %s
ro: Nu s-a putut face „stat” pe „%s”: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul cu starea salvată „%s” fd: %d: %s

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
ro: Nu s-a găsit directorul rădăcină XML la adresa „%s”

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
ro: Nu s-a reușit interpretarea valorii CORBA pentru elementul de tip listă

en: Couldn't locate backend module for `%s'
ro: Nu s-a putut localiza modulul backend pentru „%s”

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
ro: Valoarea CORBA recepționată la cererea de setare pentru cheia „%s” nu are sens

en: Couldn't open path file `%s': %s
ro: Nu s-a reușit deschiderea fișierului „%s”: %s

en: Couldn't resolve address for configuration source
ro: Nu s-a putut rezolva adresa sursei de configurări

en: Created Evolution/LDAP source using configuration file '%s'
ro: S-a creat sursa Evolution/LDAP folosind fișierul de configurare „%s”

en: DESCRIPTION
ro: DESCRIERE

en: Default Value: %s
ro: Valoare implicită: %s

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
ro: Nu s-a găsit „car” și „cdr” pentru nodul pereche XML

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
ro: Nodul XML <%s> nu are sens în interiorul unei liste de noduri XML

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
ro: Nodul XML <%s> nu are sens în interiorul unui nod pereche

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
ro: „%s” nu are sens (se aștepta un întreg)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
ro: „%s” nu are sens (se aștepta un număr real)

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
ro: „%s” nu are sens (se aștepta „true” sau „false”)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
ro: „%s” nu are sens (caractere suplimentare la sfârșit)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
ro: „%s” nu are sens (în interiorul listei am găsit un „)” „unescaped”)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
ro: „%s” nu are sens (în interiorul listei am găsit un „]” unescaped)

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
ro: „%s” nu are sens (lista trebuie să se termine cu un „]”)

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
ro: „%s” nu are sens (lista trebuie să înceapă cu un „[”)

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
ro: „%s” nu are sens (perechile trebuie să se termine cu „)”)

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
ro: „%s” nu are sens (perechile trebuie să înceapă cu „(”)

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
ro: „%s” nu are sens (număr greșit de elemente)

en: Directory operation on key
ro: Operațiune de tip director pe cheie

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
ro: Drepturile pentru sursele XML în rădăcina %s sunt: %o/%o (directoare/fișiere)

en: Document `%s' has no top level <%s> node
ro: Documentul „%s” nu are un nod <%s> la cel mai de sus nivel

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <%s>)
ro: Documentul „%s” are un tip greșit de nod rădăcină (<%s> în loc de <%s>)

en: Document `%s' is empty?
ro: Documentul „%s” e gol?

en: Don't understand type `%s'
ro: Nu se înțelege tipul „%s”

en: Dump to standard output an XML description of all entries under a directory, recursively.
ro: Arată în ieșirea standard o descriere XML a tuturor intrărilor dintr-un director, recursiv

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
ro: Intrare duplicat „%s” în „%s”, se ignoră

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ro: Elementul <%s> nu este permis sub <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ro: Elementul <%s> nu este permis înăuntrul unui element <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside current element
ro: Elementul <%s> nu este permis înăuntrul elementului curent

en: Encoded value is not valid UTF-8
ro: Valoarea codată nu este validă UTF-8

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
ro: Intrare fără nume în fișierul „%s”, se ignoră

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
ro: Eroare la asocierea numelui schemei „%s” cu numele cheii „%s”: %s

en: Error checking existence of `%s': %s
ro: Eroare la verificarea existenței „%s”: %s

en: Error compiling regex: %s
ro: Eroare la compilarea expresiei regulate: %s

en: Error finding metainfo: %s
ro: Eroare la căutarea metainfo: %s

en: Error getting default value for `%s': %s
ro: Eroare la obținerea valorii implicite pentru „%s”: %s

en: Error getting metainfo: %s
ro: Eroare la obținerea metainfo: %s

en: Error getting new value for "%s": %s
ro: Eroare la obținerea unei noi valori pentru „%s”: %s

en: Error getting schema at '%s': %s
ro: Eroare la obținerea schemei la „%s”: %s

en: Error getting value for `%s': %s
ro: Eroare la obținerea valorii pentru „%s”: %s

en: Error initializing module `%s': %s
ro: Eroare la inițializarea modulului „%s”: %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
ro: Eroare la listarea directoarelor în „%s”: %s

en: Error listing dirs: %s
ro: Eroare la listarea directoarelor: %s

en: Error loading some configuration sources: %s
ro: Eroare la încărcarea unor surse cu configurări: %s

en: Error obtaining new value for `%s' after change notification from backend `%s': %s
ro: Eroare la obținerea unei noi valori pentru „%s” după notificarea de schimbare de la backendul %s: %s

en: Error obtaining new value for `%s': %s
ro: Eroare la obținerea unei valori noi pentru „%s”: %s

en: Error opening module `%s': %s
ro: Eroare la deschiderea modulului „%s”: %s

en: Error querying LDAP server: %s
ro: Eroare la interogarea serverului LDAP: %s

en: Error reading "%s": %s
ro: Eroare la citirea „%s”: %s

en: Error reading saved state file: %s
ro: Eroare la citirea fișierului cu starea salvată: %s

en: Error reading the file:
ro: Eroare la citirea fișierului:

en: Error releasing lockfile: %s
ro: Eroare la eliminarea fișierului „lock”: %s

en: Error removing directory "%s": %s
ro: Eroare la eliminarea directorului „%s”: %s

en: Error removing schema name from '%s': %s
ro: Eroare la ștergerea numelui schemei din „%s”: %s

en: Error saving GConf tree to '%s': %s
ro: Eroare la salvarea arborelui GConf în „%s”: %s

en: Error setting schema for `%s': %s
ro: Eroare la stabilirea schemei pentru „%s”: %s

en: Error setting value for `%s': %s
ro: Eroare la stabilirea valorii pentru „%s”: %s

en: Error setting value: %s
ro: Eroare la setarea valorii: %s

en: Error setting value: %s
ro: Eroare la setarea valorii: %s

en: Error syncing configuration data: %s
ro: Eroare la sincronizarea datelor de configurare: %s

en: Error syncing the XML backend directory cache: %s
ro: Eroare la sincronizarea directorului cache pentru backendul XML: %s

en: Error syncing: %s
ro: Eroare la sincronizare: %s

en: Error syncing: %s
ro: Eroare la sincronizare: %s

en: Error unsetting "%s": %s
ro: Eroare la resetarea „%s”: %s

en: Error unsetting `%s': %s
ro: Eroare la resetarea „%s”: %s

en: Error unsetting `%s': %s
ro: Eroare la resetare „%s”: %s

en: Error while parsing options: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Eroare la prelucrarea opțiunilor: %s.
    Încercați „%s --help” pentru lista completă a opțiunilor.

en: Error writing file "%s": %s
ro: Eroare la scrierea fișierului „%s”: %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Exiting
ro: Abandon...

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
ro: Se aștepta o pereche (%s,%s), s-a primit o pereche cu una sau amândouă valorile lipsă

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
ro: Se aștepta „%s”, dar s-a primit „%s” pentru cheia %s

en: Expected bool, got %s
ro: Se aștepta o valoare booleană, s-a obținut %s

en: Expected float, got %s
ro: Se aștepta o valoare „float”, s-a obținut %s

en: Expected int, got %s
ro: Se aștepta o valoare „int”, s-a obținut %s

en: Expected list of %s, got list of %s
ro: Se aștepta o listă de %s, s-a primit o listă de %s

en: Expected list, got %s
ro: Se aștepta o listă, s-a primit %s

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
ro: Se aștepta o pereche de tipul (%s,%s), s-a primit una de tipul (%s,%s)

en: Expected pair, got %s
ro: Se aștepta o pereche, s-a primit %s

en: Expected schema, got %s
ro: Se aștepta o schemă, s-a obținut %s

en: Expected string, got %s
ro: Se aștepta un șir, s-a obținut %s

en: FILENAME
ro: NUMEFIȘIER

en: Failed
ro: Eșec

en: Failed reading default value for schema: %s
ro: Nu s-a reușit citirea valorii implicite pentru schema: %s

en: Failed to access configuration source(s): %s
ro: Nu s-a putut accesa sursa/sursele de configurare: %s

en: Failed to clean up file '%s': %s
ro: Nu s-a putut curăța fișierul „%s”: %s

en: Failed to close file `%s': %s
ro: Nu s-a reușit închiderea fișierului „%s”: %s

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
ro: Nu s-a putut închide fișierul înregistrărilor gconfd. S-ar putea ca unele date să nu fi fost salvate corect (%s)

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
ro: Nu s-a putut închide noul fișier de salvare a stării „%s”: %s

en: Failed to contact LDAP server: %s
ro: Nu s-a reușit contactarea serverului LDAP: %s

en: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details - %s)
ro: Nu s-a putut contacta serverul configurărilor; cea mai probabilă cauză este lipsa unui server de sesiune D-Bus sau un server D-Bus configurat greșit. Pentru mai multe informații vizitați http://projects.gnome.org/gconf/ (Detalii - %s).

en: Failed to convert IOR '%s' to an object reference
ro: Nu s-a putut converti IOR-ul „%s” într-o referință obiect

en: Failed to convert object to IOR
ro: Nu s-a reușit convertirea obiectului in IOR

en: Failed to create file `%s': %s
ro: Nu s-a reușit crearea fișierului „%s”: %s

en: Failed to create or open '%s'
ro: Nu s-a putut crea sau deschide fișierul „%s”

en: Failed to delete "%s": %s
ro: Nu s-a reușit ștergerea „%s”: %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
ro: Nu s-a reușit ștergerea vechiului fișier „%s”: %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
ro: Nu s-a putut finaliza adăugarea unui client în fișierul de salvare a stării: %s

en: Failed to get IOR for client: %s
ro: Nu s-a putut obține IOR pentru clientul: %s

en: Failed to get a lock
ro: Nu s-a putut obține un „lock”

en: Failed to get all entries in `%s': %s
ro: Nu s-au putut obține toate intrările din „%s”: %s

en: Failed to get bus name for daemon, exiting: %s
ro: Nu s-a putut obține numele „bus” pentru demon. Abandon: %s

en: Failed to get configuration file path from '%s'
ro: Nu s-a putut obține calea fișierului de configurare din „%s”

en: Failed to get connection to session: %s
ro: Nu s-a reușit conectarea la sesiune: %s

en: Failed to get object reference for ConfigServer
ro: Nu s-a reușit obținerea unei referințe obiect pentru „ConfigServer”

en: Failed to get value for `%s': %s
ro: Nu s-a putut obține o valoare pentru „%s”: %s

en: Failed to give up lock on XML directory "%s": %s
ro: Deblocarea directorului XML „%s”: %s a eșuat

en: Failed to init GConf: %s
ro: Nu s-a putut inițializa GConf: %s

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
ro: Nu s-a putut lega „%s” de „%s”: %s

en: Failed to load file "%s": %s
ro: Nu s-a reușit încărcarea fișierului „%s”: %s

en: Failed to load source "%s": %s
ro: Nu s-a putut încărca sursa „%s”: %s

en: Failed to lock '%s': probably another process has the lock, or your operating system has NFS file locking misconfigured (%s)
ro: Nu s-a putut face „lock” pe „%s”: probabil un alt proces îl ține blocat sau sistemul de operare este greșit configurat pentru „NFS file locking” (%s)

en: Failed to log addition of listener %s (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
ro: Nu s-a reușit înregistrarea adăugării procesului „listener” %s (%s). Nu se va putea reface acest proces la repornirea gconfd, fapt ce va conduce la notificări greșite ale schimbării configurărilor.

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
ro: Nu s-a putut înregistra un „listener” în fișierul gconfd. Nu se va putea readăuga acest „listener” dacă gconfd iese sau este închis (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
ro: Nu s-a putut înregistra eliminarea unui „listener” în fișierul gconf. S-ar putea ca acest „listener” să fie readăugat din greșeală, dacă gconfd iese sau este închis (%s)

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
ro: Nu s-a reușit înregistrarea închiderii procesului „listener” în fișierul de tip log (probabil fără consecințe grave, ar putea conduce la reapariția unor notificări): %s

en: Failed to move new saved state file into place: %s
ro: Nu s-a putut muta noul fișier de salvare a stării la locul său: %s

en: Failed to move temporary file "%s" to final location "%s": %s
ro: Mutarea fișierului temporar „%s” către locația finală „%s” a eșuat: %s

en: Failed to open "%s": %s
ro: Nu s-a reușit deschiderea „%s”: %s

en: Failed to open `%s': %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
ro: Nu s-a putut deschide fișierul înregistrărilor gconfd. Nu se vor putea restaura fișierele „listener” după închiderea gconfd (%s)

en: Failed to open saved state file: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de salvare a stării: %s

en: Failed to parse XML file "%s"
ro: Nu s-a reușit prelucrarea fișierului XML „%s”

en: Failed to remove '%s': %s
ro: Nu s-a putut șterge „%s”: %s

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
ro: Nu s-a putut șterge directorul „lock” „%s”: %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „lock” „%s”: %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
ro: Nu s-a reușit redenumirea „%s” în „%s”: %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
ro: Nu s-a reușit refacerea „%s” din „%s”: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
ro: Nu s-a putut restaura fișierul original de salvare a stării. A fost mutat în „%s”: %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
ro: Nu s-a reușit schimbarea drepturilor pentru „%s”: %s

en: Failed to shut down backend
ro: Oprirea backendului a eșuat

en: Failed to spawn the configuration server (gconfd): %s
ro: Nu s-a putut crea serverul configurărilor (gconfd): %s

en: Failed to stat `%s': %s
ro: Nu s-a putut face „stat” pe „%s”: %s

en: Failed to sync XML cache contents to disk
ro: Scrierea pe disc a conținutului memoriei tampon XML a eșuat

en: Failed to sync one or more sources: %s
ro: Nu s-a reușit actualizarea uneia sau mai multor surse: %s

en: Failed to unset breakage key %s: %s
ro: Nu s-a putut reseta cheia de spart %s: %s

en: Failed to write "%s": %s
ro: Nu s-a reușit a se scrie „%s”: %s

en: Failed to write XML data to `%s': %s
ro: Nu s-a reușit scrierea datelor XML în „%s”: %s

en: Failed to write byte to pipe file descriptor %d so client program may hang: %s
ro: Nu s-a putut scrie octetul către descriptorul fișierului conector %d. Programul client s-ar putea să se blocheze: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
ro: Nu s-a putut scrie adăugarea unui client în fișierul de salvare a stării: %s

en: Failed to write file `%s': %s
ro: Nu s-a reușit scrierea în fișierul „%s”: %s

en: Failed to write some configuration data to disk
ro: Scrierea pe disc a unor date de configurare a eșuat

en: Failure during recursive unset of "%s": %s
ro: Nu s-a putut reseta recursiv „%s”: %s

en: Failure listing entries in `%s': %s
ro: Nu s-au putut lista toate intrările din „%s”: %s

en: Failure shutting down configuration server: %s
ro: Încercarea de a închide serverul configurărilor a eșuat: %s

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
ro: Eroare fatală: nu s-a reușit obținerea unei referințe către un obiect ConfigDatabase

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
ro: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL este setat, nu instalez schema

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL is set, not uninstalling schemas
ro: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL nu este setat, nu instalez schema

en: GConf Error: %s
ro: Eroare GConf: %s

en: GConf server is not in use, shutting down.
ro: Serverul GConf nu este utilizat, va fi închis.

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
ro: Atenționare GConf: eroare la listarea perechilor în „%s”: %s

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
ro: GConf nu funcționează fară suportul pentru module dinamice (gmodule)

en: GSettings Data Conversion
ro: Conversie de date GSettings

en: Get a specific element from a list key, numerically indexed.
ro: Obține un element anume dintr-o listă de chei indexată numeric.

en: Get the long doc string for a key
ro: Obține șirul scurt de descriere pentru o cheie

en: Get the name of the default source
ro: Obține numele sursei implicite

en: Get the name of the schema applied to this key
ro: Obține numele schemei aplicate acestei chei

en: Get the number of elements in a list key.
ro: Obține numărul elementelor dintr-o listă de chei

en: Get the short doc string for a key
ro: Obține șirul lung de descriere pentru o cheie

en: GetIOR failed: %s
ro: GetIOR a eșuat: %s

en: Got %d entries using filter: %s
ro: S-au obținut %d intrări utilizând filtrul: %s

en: Ignore schema defaults when reading values.
ro: Ignoră opțiunile implicite ale schemei la citirea valorilor.

en: Ignoring XML node `%s': %s
ro: Se ignoră nodul XML „%s”: %s

en: Ignoring XML node with name `%s': %s
ro: Se ignoră nodul XML cu numele „%s”: %s

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
ro: Se ignoră un „car” incorect din perechea XML: %s

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
ro: Se ignoră un „cdr” incorect în perechea XML: %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
ro: Se ignoră schema cu numele „%s”, e nevalidă: %s

en: Incorrect type for list element in %s
ro: Tip incorect pentru elementul de tip listă în %s

en: Initializing Markup backend module
ro: Se inițializează modulul backend de evidențiere

en: Initializing XML backend module
ro: Se inițializează modulul backend XML

en: Installation options:
ro: Opțiuni de instalare:

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
ro: S-a instalat schema „%s” pentru locale „%s”

en: Integer `%s' is too large or small
ro: Întregul „%s” este prea mare sau prea mic

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
ro: UTF-8 nevalid în opțiunile locale pentru schemă

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
ro: UTF-8 nevalid în descrierea lungă pentru schemă

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
ro: UTF-8 nevalid în deținătorul schemei

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
ro: UTF-8 nevalid în descrierea scurtă pentru schemă

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
ro: String UTF-8 nevalid în valoarea șirului din „%s”

en: Invalid cdr_type "%s" on <%s>
ro: „cdr_type” nevalid „%s” în <%s>

en: Invalid first-element type "%s" on <%s>
ro: Tip „first-element” nevalid „%s” în „%s”

en: Invalid list_type "%s" on <%s>
ro: „list_type” nevalid „%s” în <%s>

en: Invalid ltype "%s" on <%s>
ro: „ltype” nevalid „%s” în <%s>

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
ro: Tip nevalid (listă, pereche sau necunoscut) într-o listă de noduri

en: Key %s is not a list.
ro: Cheia %s nu este în listă.

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
ro: Cheia „%s” listată ca schemă pentru cheia „%s” de fapt conține tipul „%s”

en: Key is NULL
ro: Cheia este NULL

en: Key operation on directory
ro: Operațiune de tip cheie pe director

en: Key type options:
ro: Opțiuni tip cheie:

en: Key/directory may not end with a slash '/'
ro: Cheia sau directorul nu se pot termina cu un slash „/”

en: Launch the configuration server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
ro: Pornește serverul configurărilor (gconfd). (În mod obișnuit se pornește automat la nevoie).

en: Line %d character %d: %s
ro: Linia %d, caracterul %d: %s

en: List Type: %s
ro: Tipul listei: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
ro: Lista conține un nod scris incorect (%s, trebuia să fie %s)

en: List index is out of bounds.
ro: Indexul listei este în afara limitelor.

en: List index must be non-negative.
ro: Indexul listei trebuie să fie non-negativ.

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
ro: Tipul listei trebuie să fie o primitivă: string, int, float sau bool

en: Listener ID %lu doesn't exist
ro: ID-ul de proces „listener” %lu nu există

en: Load from the specified file an XML description of values and set them relative to a directory.
ro: Încarcă din fișierul specificat o descriere XML a valorilor și le setează relativ la un director.

en: Load/Save options:
ro: Încarcă/Salvează opțiunile:

en: Long Desc: %s
ro: Descriere lungă: %s

en: Migrates user settings from GConf to dconf
ro: Migrează setările utilizatorului din GConf în dconf

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
ro: Lipsesc „car” și „cdr” din perechea de valori în fișierul XML

en: Missing car from pair of values in XML file
ro: Lipsește „car” din perechea de valori în fișierul XML

en: Missing cdr from pair of values in XML file
ro: Lipsește „cdr” din perechea de valori în fișierul XML

en: Must begin with a slash '/'
ro: Trebuie să inceapă cu un slash „/”

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
ro: Trebuie setată variabila de mediu GCONF_CONFIG_SOURCE

en: Must specify a PCRE regex to search for.
ro: Trebuie să specificați un regex PCRE pentru căutare.

en: Must specify a key from which to get list element.
ro: Trebuie să specificați o cheie din care să se obțină lista elementelor.

en: Must specify a key or keys on the command line
ro: Trebuie să specificați o cheie sau mai multe în linia de comandă

en: Must specify a key or keys to get
ro: Trebuie să specificați o cheie sau mai multe de obținut

en: Must specify a key or keys to get type
ro: Trebuie să specificați o cheie sau cheile pentru obținerea tipului

en: Must specify a key pattern to search for.
ro: Trebuie să specificați un model de cheie pentru căutare.

en: Must specify a key to lookup size of.
ro: Trebuie să specificați o cheie pentru verificarea mărimii.

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
ro: Trebuie să specificați un nume de schemă urmat de numele unei chei căreia să-i fie aplicată

en: Must specify a type when setting a value
ro: Trebuie specificat un tip la setarea unei valori

en: Must specify alternating keys/values as arguments
ro: Trebuie să specificați chei/valori alternative ca argumente

en: Must specify key (schema name) as the only argument
ro: Trebuie să specificați cheia (numele schemei) ca ultim argument

en: Must specify keys to unapply schema from
ro: Trebuie să specificați cheile pentru care se resetează schema

en: Must specify list index.
ro: Trebuie să specificați indexul listei.

en: Must specify one or more directories to dump.
ro: Trebuie să specificați unul sau mai multe directoare pentru scriere.

en: Must specify one or more directories to get key/value pairs from.
ro: Trebuie să specificați unul sau mai multe directoare de unde să se obțină perechile chei/valori.

en: Must specify one or more directories to get subdirs from.
ro: Trebuie să specificați unul sau mai multe directoare din care să se obțină subdirectoarele.

en: Must specify one or more directories to recursively list.
ro: Trebuie să specificați unul sau mai multe directoare pentru listare recursivă.

en: Must specify one or more keys as arguments
ro: Trebuie să specificați una sau mai multe chei ca argumente.

en: Must specify one or more keys to recursively unset.
ro: Trebuie să specificați una sau mai multe chei pentru resetare recursivă.

en: Must specify one or more keys to unset.
ro: Trebuie să specificați una sau mai multe chei de resetat.

en: Must specify some directories to break
ro: Trebuie să specificați directoarele de spart

en: Must specify some keys to break
ro: Trebuie să specificați cheile de spart

en: Must specify some schema files to install
ro: Trebuie să specificați unele fișiere schemă de instalat

en: No "%s" attribute on element <%s>
ro: Nu există atributul „%s” în elementul <%s>

en: No "filter" attribute specified on <template> in '%s'
ro: Nu există atributul „filter” specificat în <template> în „%s”

en: No "type" attribute for <%s> node
ro: Nu există atributul „type” pentru nodul <%s>

en: No "value" attribute for node
ro: Nu există atributul „value” pentru nod

en: No '/' in key "%s"
ro: Nici un „/” în cheia „%s”

en: No <template> specified in '%s'
ro: Nu există nici un <template> în „%s”

en: No LDAP server or base DN specified in '%s'
ro: Nici un server LDAP sau BaseDN specificat în „%s”

en: No configuration files found. Trying to use the default configuration source `%s'
ro: Nu s-a găsit nici un fișier cu configurări, se încearcă utilizarea sursei implicite de configurări „%s”

en: No configuration source addresses successfully resolved. Can't load or store configuration data
ro: Nu s-a rezolvat cu succes nici o adresă a unei surse de configurări. Nu se pot încărca sau salva datele de configurare

en: No configuration sources in the source path. Configuration won't be saved; edit %s%s
ro: Nici o sursă de configurări în calea surselor, deci configurarea nu va fi salvată, editați %s%s

en: No database available to save your configuration
ro: Nu este disponibilă nici o bază de date pentru salvarea configurărilor

en: No doc string stored in schema at '%s'
ro: Nu există un șir de documentare stocat în schemă la „%s”

en: No schema known for `%s'
ro: Nu se cunoaște o schemă pentru „%s”

en: No schema stored at '%s'
ro: Nici o schemă stocată la „%s”

en: No such file `%s'
ro: Nu există fișierul „%s”

en: No text is allowed inside element <%s>
ro: Nu se permite text înăuntrul elementului <%s>

en: No value found for key %s
ro: Nu s-a găsit nici o valoare pentru cheia %s

en: No value set for `%s'
ro: Nici o valoare setată pentru „%s”

en: No value to set for key: `%s'
ro: Nici o valoare setată pentru cheia: „%s”

en: No writable configuration sources successfully resolved. May be unable to save some configuration changes
ro: Nici o sursă de configurare neprotejată la scriere nu a fost rezolvată cu succes. S-ar putea să nu se poată salva unele schimbări ale configurărilor

en: None of the resolved addresses are writable; saving configuration settings will not be possible
ro: Nici una dintre adresele rezolvate nu poate fi scrisă. Salvarea configurărilor nu este posibilă

en: Not a boolean value: %s
ro: Nu este o valoare booleană: %s

en: Not running within active session
ro: Nepornit în cadrul sesiunii active

en: OWNER
ro: DEȚINĂTOR

en: Object Activation Framework error
ro: Eroare la suportul de activare a obiectelor

en: Operation not allowed without configuration server
ro: Operațiunea nu este permisă fară un server de configurări

en: Outermost element in menu file must be <gconf> not <%s>
ro: Elementul cel mai în afară în fișierul meniu trebuie să fie <gconf>, nu <%s>

en: Owner: %s
ro: Deținător: %s

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
ro: Tipul perechii „cat” trebuie să fie o primitivă: string, int, float sau bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
ro: Tipul perechii „cdr” trebuie să fie o primitivă: string, int, float sau bool

en: Parse error
ro: Eroare la prelucrare

en: Permission denied
ro: Drepturi insuficiente

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not lock the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your operating system configuration. If you have an NFS-mounted home directory, either the client or the server may be set up incorrectly. See the rpc.statd and rpc.lockd documentation. A common cause of this error is that the "nfslock" service has been disabled.The error was "%s" (errno = %d).
ro: Contactați administratorul de sistem pentru a rezolva următoarea problemă:
    Nu s-a putut crea un fișier „lock” pentru fișierul „%s”, ceea ce indică o eroare în configurarea sistemului de operare. Dacă aveți un director $HOME montat prin NFS, clientul sau serverul NFS sunt probabil greșit configurate. O cauză des întâlnită a acestei erori constă în dezactivarea serviciului „nfslock”. Eroarea a fost: „%s” (errno = %d).

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not open or create the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your configuration, as many programs will need to create files in your home directory. The error was "%s" (errno = %d).
ro: Contactați administratorul de sistem pentru a rezolva următoarea problemă:
    Nu s-a putut deschide sau crea fișierul „%s”, ceea ce indică o eroare în configurarea directorului $HOME, pentru că multe programe au nevoie să creeze fișiere în directorul utilizatorului. Eroarea a fost: „%s” (errno = %d).

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not resolve the address "%s" in the configuration file "%s": %s
ro: Contactați administratorul de sistem pentru a rezolva următoarea problemă:
    Nu s-a putut rezolva adresa „%s” în fișierul de configurare „%s”: %s

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    No configuration sources in the configuration file "%s"; this means that preferences and other settings can't be saved. %s%s
ro: Contactați administratorul de sistem pentru a rezolva următoarea problemă:
    Nu există surse de configurare în fișierul de configurare „%s”. Asta înseamnă că preferințele și alte opțiuni nu pot fi salvate. %s%s

en: Print all key/value pairs in a directory.
ro: Arată toate perechile de chei/valori dintr-un director.

en: Print all subdirectories and entries under a directory, recursively.
ro: Arată toate subdirectoarele și intrările dintr-un director, recursiv.

en: Print all subdirectories in a directory.
ro: Arată toate subdirectoarele dintr-un director.

en: Print the data type of a key to standard output.
ro: Arată tipul datelor dintr-o cheie în ieșirea standard.

en: Print the value of a key to standard output.
ro: Arată valoarea unei chei în ieșirea standard.

en: Print version
ro: Arată versiunea

en: Privileges are required to change GConf mandatory values
ro: E nevoie de drepturi elevate pentru a modifica valorile obligatorii GConf

en: Privileges are required to change GConf system values
ro: E nevoie de drepturi elevate pentru a modifica valorile GConf de sistem

en: Properly installs schema files on the command line into the database. Specify a custom configuration source in the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable, or set set the variable to an empty string to use the default configuration source.
ro: Instalează corect fișierele schemă din linia de comandă în baza de date. Variabila de mediu GCONF_CONFIG_SOURCE trebuie să specifice o sursă de configurări neimplicită sau o valoare nulă pentru a utiliza sursa implicită.

en: Properly uninstalls schema files on the command line from the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default configuration source or set to the empty string to use the default.
ro: Dezinstalează corect fișierele schemă din linia de comandă din baza de date. Variabila de mediu GCONF_CONFIG_SOURCE trebuie să specifice o sursă de configurări neimplicită sau o valoare nulă pentru a utiliza sursa implicită.

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
ro: Șirul de caractere citat nu începe cu ghilimele

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
ro: Șirul de caractere citat nu se termină cu ghilimele

en: Read error on file `%s': %s
ro: Eroare de citire a fișierului „%s”: %s

en: Received invalid value in set request
ro: Valoare nevalidă recepționată la cererea de setare

en: Received list from gconfd with a bad list type
ro: S-a primit lista de la gconfd cu un tip de listă incorect

en: Received request to drop all cached data
ro: S-a primit solicitarea de a se abandona toate informațiile din memoria tampon

en: Received request to sync synchronously
ro: S-a primit o solicitare de actualizare sincronă

en: Recursively unset all keys at or below the key/directory names on the command line
ro: Resetează recursiv toate cheile din sau dedesubtul cheii sau directorului din linia de comandă

en: Remove any schema name applied to the given keys
ro: Șterge orice nume de schemă aplicat cheilor date

en: Remove directory operation is no longer supported, just remove all the values in the directory
ro: Operațiunea de ștergere de directoare nu mai este suportată, ștergeți toate valorile din acel director

en: Resolved address "%s" to a partially writable configuration source at position %d
ro: S-a rezolvat adresa „%s” la poziția %d într-o sursă de configurări parțial protejată la scriere

en: Resolved address "%s" to a read-only configuration source at position %d
ro: S-a rezolvat adresa „%s” la poziția %d într-o sursă de configurări protejată la scriere

en: Resolved address "%s" to a writable configuration source at position %d
ro: S-a rezolvat adresa „%s” la poziția %d într-o sursă de configurări ce poate fi scrisă

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
ro: Returneaza 0 dacă gconfd este pornit, 2 dacă nu.

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
ro: Returnează 0 dacă directorul există și 2 dacă nu există.

en: Returning exception: %s
ro: Se returnează excepția: %s

en: Root node of '%s' must be <evoldap>, not <%s>
ro: Nodul root al „%s” trebuie să fie <evoldap>, nu <%s>

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Încercați „%s --help” pentru lista completă a opțiunilor disponibile.

en: SIGHUP received, reloading all databases
ro: SIGHUP recepționat, se reîncarcă toate bazele de date

en: SOURCE
ro: SURSĂ

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
ro: Schema  „%s” specificată pentru „%s” conține o valoare de tip non-schemă

en: Schema contains invalid UTF-8
ro: Schema conține caractere nevalide UTF-8

en: Schema options:
ro: Opțiuni scheme:

en: Schema specifies type list but doesn't specify the type of the list elements
ro: Schema specifică tipul „listă”, dar nu și tipul listei elementelor

en: Schema specifies type pair but doesn't specify the type of the car/cdr elements
ro: Schema specifică tipul „pereche”, dar nu și tipul elementelor „car” sau „cdr”

en: Search for a key, recursively.
ro: Caută recursiv o cheie.

en: Searching for entries using filter: %s
ro: Se caută intrări utilizând filtrul: %s

en: Server couldn't resolve the address `%s'
ro: Serverul nu a putut rezolva adresa „%s”

en: Server options:
ro: Opțiuni server:

en: Server ping error: %s
ro: Eroare la ping către server: %s

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
ro: Înregistrează o cheie la o anumită valoare și sincronizează. Se utilizează cu --type.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
ro: Setează o schemă și sincronizează. Se utilizează cu --short-desc, --long-desc, --owner și --type.

en: Short Desc: %s
ro: Descriere scurtă: %s

en: Show client options
ro: Arată opțiunile clientului

en: Show installation options
ro: Arată opțiunile de instalare

en: Show key type options
ro: Arată opțiunile tipului de cheie

en: Show load/save options
ro: Arată opțiunile de încărcare/salvare

en: Show schema options
ro: Arată opțiunile schemelor

en: Show server options
ro: Arată opțiunile serverului

en: Show test options
ro: Arată opțiunile de testare

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
ro: Termină gconfd. NU UTILIZAȚI ACEASTĂ OPȚIUNE FĂRĂ UN MOTIV ÎNTEMEIAT.

en: Shutdown error: %s
ro: Eroare la închidere: %s

en: Shutdown request received
ro: S-a primit o cerere de închidere

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
ro: Un client a încercat să se șteargă din serverul GConf, deși nu a fost adăugat

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
ro: Specifică o sursă de configurări de utilizat în locul căii implicite

en: Specify a schema file to be installed
ro: Specifică un fișier schemă ce va fi instalat

en: Specify a several-line description to go in a schema.
ro: Specifică o descriere de câteva rânduri ce va intra în schemă.

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
ro: Specifică o scurtă descriere de o jumătate de rând ce va intra în schemă.

en: Specify the owner of a schema
ro: Specifică deținătorul schemei

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
ro: Specifică numele schemei urmat de cheia căreia i se va aplica numele schemei

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ro: Specifică tipul perechii „car” setată sau tipul valorii descrise de schemă. Abrevierile unice sunt OK.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ro: Specifică tipul valorii perechii „cdr” setate sau tipul valorii descrise de schemă. Abrevierile unice sunt OK.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ro: Specifică tipul valorii listei setate sau tipul valorii descrise de schemă. Abrevierile unice sunt OK.

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ro: Specifică tipul valorii setate sau tipul valorii descrise de o schemă. Abrevierile unice sunt OK.

en: Success
ro: Succes

en: Test options:
ro: Opțiuni de testare:

en: Text contains invalid UTF-8
ro: Textul conține UTF-8 nevalid

en: The '/' name can only be a directory, not a key
ro: Numele „/” poate fi doar un director, nu o cheie

en: The files that contain your preference settings are currently in use.
    
    You might be logged in to a session from another computer, and the other login session is using your preference settings files.
    
    You can continue to use the current session, but this might cause temporary problems with the preference settings in the other session.
    
    Do you want to continue?
ro: Fișierele ce conțin opțiunile de configurare sunt momentan în uz.
    
    S-ar putea să aveți o sesiune deschisă de pe un alt calculator, iar acea sesiune să vă blocheze fișierele cu opțiunile de configurare.
    
    Puteți continua să utilizați sesiunea curentă, dar asta va putea provoca probleme temporare cu opțiunile de configurare în cealaltă sesiune deschisă.
    
    Doriți să continuați?

en: Toggles a boolean key.
ro: Comută o valoare booleană

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
ro: Testează intensiv o aplicație setându-i și resetându-i din linia de comandă un număr de chei din diferite directoare.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
ro: Testează intensiv o aplicație setându-i și resetându-i din linia de comandă un număr de valori de diferite tipuri pentru cheile sale.

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
ro: Se încearcă blocarea aplicației setând valori nevalide pentru cheia: 
      %s

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
ro: Se încearcă blocarea aplicației setând valori nevalide pentru cheile din directorul:
      %s

en: Two <car> elements given for same pair
ro: Două elemente <car> returnate pentru aceeași pereche

en: Two <cdr> elements given for same pair
ro: Două elemente <cdr> returnate pentru aceeași pereche

en: Two <default> elements below a <local_schema>
ro: Două elemente <default> sub <local_schema>

en: Two <longdesc> elements below a <local_schema>
ro: Două elemente <longdesc> sub <local_schema>

en: Type mismatch
ro: Tip incorect

en: Type: %s
ro: Tip: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de salvare a stării „%s”: %s

en: Unable to parse XML file '%s'
ro: Nu s-a reușit prelucrarea fișierului XML „%s”

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
ro: Nu s-a putut șterge directorul „%s” din memoria tampon a modulului backend XML deoarece nu a fost scris cu succes pe disc

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
ro: Nu s-a putut restaura un „listener” la adresa „%s”. Nu s-a putut rezolva baza de date.

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writable databases. There are some common causes of this problem: 1) your configuration path file %s/path doesn't contain any databases or wasn't found 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes 3) your operating system is misconfigured so NFS file locking doesn't work in your home directory or 4) your NFS client machine crashed and didn't properly notify the server on reboot that file locks should be dropped. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. If you have stale locks, remove ~/.gconf*/*lock. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections - put "ORBIIOPIPv4=1" in /etc/orbitrc. As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered. There can only be one gconfd per home directory, and it must own a lockfile in ~/.gconfd and also lockfiles in individual storage locations such as ~/.gconf
ro: Nu s-a putut stoca valoarea în cheia „%s” deoarece serverul de configurare nu are baze de date în care să poată scrie. Cauze posibile pentru această problemă pot fi: 1) fișierul de configurare %s/path nu conține nici o bază de date sau nu a fost găsit, 2) există două procese gconfd, 3) sistemul de operare este greșit configurat și NFS file locking nu funcționează pentru directorul $HOME, 4) sistemul e un client NFS care tocmai a fost restartat după o blocare și nu a notificat serverul că lock-urile fișierelor trebuie reinițializate. Dacă aveți două procese gconfd (sau aveați două la momentul în care al doilea a fost lansat), o ieșire din sesiune, o terminare forțată a instanțelor gconfd și o nouă autentificare ar putea ajuta. Dacă nu aveți fișiere „lock” nevalide, ștergeți ~/.gconf*/*lock. Poate problema constă în faptul că încercați să utilizați GConf de pe două mașini diferite și ORBit încă are opțiunile implicite ce nu permit conexiuni CORBA la distanță (scrieți „ORBIIOPIPv4=1” în /etc/orbitrc. De asemenea, verificați fișierele syslog „user.*” pentru depanarea problemelor gconfd. Nu poate exista decât un singur gconfd pentru un director $HOME și el trebuie să dețină un fișier „lock” în ~/.gconfd și alte fișiere „lock” în locații precum ~/.gconf

en: Uninstalled schema `%s' from locale `%s'
ro: S-a dezinstalat schema „%s” din locale „%s”

en: Unknown value "%s" for "%s" attribute on element <%s>
ro: Valoare necunoscută „%s” pentru atributul „%s” în elementul <%s>

en: Unload a set of values described in an XML file.
ro: Descarcă un set de valori descris în fișierul XML.

en: Unloading XML backend module.
ro: Se descarcă modulul backend XML.

en: Unloading text markup backend module.
ro: Se descarcă modulul backend de evidențiere text.

en: Unset
ro: Nesetată

en: Unset the keys on the command line
ro: Resetează chei din linia de comandă

en: Usage: %s <dir>
ro: Utilizare: %s <dir>

en: Usage: %s <dir>
      Merges a markup backend filesystem hierarchy like:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      to:
        dir/%%gconf-tree.xml
ro: Utilizare: %s <dir>
      Combină o ierarhie selectată de fișiere backend de evidențiere precum:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      în:
        dir/%%gconf-tree.xml

en: Value at '%s' is not a schema
ro: Valoarea pentru „%s” nu este o schemă

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path
ro: Valoarea pentru „%s” este setată într-o sursă protejată la scriere, înaintea căii de configurare

en: Value type is only relevant when setting a value
ro: Tipul valorii este relevant doar la setarea unei valori

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
ro: ATENȚIE: nodul <locale> are un atribut „name="locale", se ignoră

en: WARNING: Failed to parse boolean value `%s'
ro: ATENȚIE: Nu s-a putut prelucra valoarea booleană „%s”

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
ro: ATENȚIE: Nu s-a putut prelucra valoarea implicită „%s” pentru schema (%s)

en: WARNING: Failed to parse float value `%s'
ro: ATENȚIE: Nu s-a putut prelucra valoarea float „%s”

en: WARNING: Failed to parse int value `%s'
ro: ATENȚIE: Nu s-a putut prelucra valoarea int „%s”

en: WARNING: Failed to parse string value `%s'
ro: ATENȚIE: Nu s-a putut prelucra valoarea șirului „%s”

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
ro: ATENȚIE: Nod nevalid <%s> in nodul <locale>

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
ro: ATENȚIE: Nu puteți seta o valoare implicită pentru o schemă

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ro: ATENȚIE: „car_type” poate fi doar int, float, string sau bool și nu „%s”

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ro: ATENȚIE: „cdr_type” poate fi doar int, float, string sau bool și nu „%s”

en: WARNING: empty <applyto> node
ro: ATENȚIE: nod <applyto> gol

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
ro: ATENȚIE: nu s-a putut asocia schema „%s” cu cheia „%s”: %s

en: WARNING: failed to install schema `%s', locale `%s': %s
ro: ATENȚIE: nu s-a putut instala schema „%s” locale „%s”: %s

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
ro: ATENȚIE: nu s-a putut prelucra numele tipului „%s”

en: WARNING: failed to uninstall schema `%s', locale `%s': %s
ro: ATENȚIE: nu s-a putut dezinstala schema „%s” locale „%s”: %s

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
ro: ATENȚIE: eroare internă gconftool, GConfValueType necunoscut

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
ro: ATENȚIE: „car_type” sau „cdr_type” nevalid sau lipsă pentru schema (%s)

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
ro: ATENȚIE: „list_type” nevalid sau lipsă pentru schema (%s)

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
ro: ATENȚIE: tip nevalid sau lipsă pentru schema (%s)

en: WARNING: key specified (%s) for schema under a <value> - ignoring
ro: ATENȚIE: cheie specificată (%s) pentru schema sub <value>, se ignoră

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ro: ATENȚIE: „list_type” poate fi doar int, float, string sau bool și nu „%s”

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
ro: ATENȚIE: multiple noduri <locale> pentru locale „%s”, se ignoră cele de după primul

en: WARNING: must have a child node under <value>
ro: ATENȚIE: trebuie să existe un nod copil sub <value>

en: WARNING: must specify both a <car> and a <cdr> in a <pair>
ro: ATENȚIE: specificați atât <car>, cât și <cdr> într-un <pair>

en: WARNING: no <car_type> specified for schema of type pair
ro: ATENȚIE: nu s-a specificat un <car_type> pentru schemă sau tipul de perechi

en: WARNING: no <cdr_type> specified for schema of type pair
ro: ATENȚIE: nu s-a specificat un <cdr_type> pentru schemă sau tipul de perechi

en: WARNING: no <list_type> specified for schema of type list
ro: ATENȚIE: nu s-a specificat un <list_type> pentru schemă sau tipul listei

en: WARNING: no key specified for schema
ro: ATENȚIE: nu s-a specificat o cheie pentru schemă

en: WARNING: node <%s> below <%s> not understood
ro: ATENȚIE: nodul <%s> sub <%s> nu are sens

en: WARNING: node <%s> not understood
ro: ATENȚIE: nodul <%s> nu e înțeles

en: WARNING: node <%s> not understood below <%s>
ro: ATENȚIE: nodul <%s> nu e înțeles mai jos de <%s>

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
ro: ATENȚIE: nod <%s> neînțeles sub <schema>

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
ro: GConf nu deținea fișierul „lock” pentru „%s”, deși așa ar fi trebuit

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
ro: La setarea unei liste este nevoie să specificați o primitivă „list-type”

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
ro: La setarea unei perechi trebuie să specificați o primitivă „car-type” și „cdr-type”

en: XML filename `%s' is a directory
ro: Fișierul XML „%s” este un director

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
ro: Trebuie să aveți cel puțin o intrare <locale> în <schema>

en: You must specify a configuration source with --config-source when using --direct
ro: Trebuie specificată o sursă de configurare cu --config-source când se utilizează --direct

en: [FILE...]|[KEY...]|[DIR...]
ro: [FIȘIER...]|[CHEIE...]|[DIR...]

en: _Continue
ro: _Continuare

en: _Log Out
ro: _Deautentificare

en: `%c' is an invalid character in a configuration storage address
ro: „%c” este un caracter nevalid într-o adresă de stocare de configurări

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
ro: „%c” este un caracter nevalid in numele cheii sau al directorului

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
ro: nu s-a putut contacta ORB pentru a rezolva referința existentă pentru obiectul gconfd

en: couldn't create directory `%s': %s
ro: nu s-a putut crea directorul „%s”: %s

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
ro: gconfd a fost compilat cu opțiuni de depanare, se încearcă încărcarea gconf.path din directorul sursă

en: none
ro: nici una

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
ro: se prelucrează fișierul XML: listele și perechile pot să nu fie plasate în interiorul unei perechi

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
ro: start (versiunea %s), pid %u utilizator „%s”
